Reklama

Jak to drzewiej kolędowano z gwiazdą. Wciąż podtrzymują starodawne tradycje [FOTO]

Opublikowano: czw, 5 lis 2020 08:25
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 12 osób dorosłych i 8 dzieci wzięło udział w przygotowaniu widowiska kolędniczego „Jak to drzewiej kolędowano z gwiazdą”. Przygotowaniem całości zajmowała się Grupa Nieformalna „Twórcze Przecławianki” z Przecławia pod Patronatem Stowarzyszenia „Przecławski Krąg”.

Przedsięwzięcie to realizowano w  ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2020” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich  w okresie od  21 września  do  20 października  tego roku.
CZYTAJ TAKŻE: Koszmar chorej na koronawirusa. Drugi dzień bezskutecznie dzwoni do sanepidu w Mielcu

Realizowane w ramach projektu działania polegały na przeprowadzaniu wywiadów wśród starszych mieszkańców Przecławia, spisaniu  treści noworocznych życzeń i kolędowania z gwiazdą oraz ułożenia scenariusza widowiska „Jak to drzewiej  kolędowano z gwiazdą”. W widowisku udział zadeklarowali dorośli i seniorzy z gminy Przecław oraz uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej w Łączkach Brzeskich.

Dorośli uczestnicy i młodzież szkolna ćwiczyli oddzielnie na warsztatach według przygotowanego  scenariusza, gdyż ze względu na pandemię i restrykcje nie mogli się wspólnie spotykać. Z młodzieżą pracowały wolontariuszki, nauczycielki: Sabina Maglecka, Renata Jarosz i Joanna Bator. Natomiast warsztatami dorosłych kierował wolontariusz Mariusz Twardy – członek grupy nieformalnej.

Wszyscy ćwiczyli swoje role i uczyli się śpiewać stare kolędy, znane na terenie Ziemi Przecławskiej. Dorośli śpiewali kolędy z akompaniamentem akordeonisty Tadeusza Świstro przy dźwiękach dzwoneczków i rytmie bębenka. Również nauka gwary, jaką posługiwali się dawni mieszkańcy Ziemi Przecławskiej była nie lada wyzwaniem zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży szkolnej.

Łącznie w przygotowaniu widowiska kolędniczego udział wzięło 12 osób dorosłych i 8 dzieci.

Podsumowanie Inicjatywy w formie przedstawienia kolędowania grupy kolędników zostało nagrane i w formie krótkich filmów  i będą służyć jako instruktaż do nauki kolejnych grup kolędniczych, by zachować od zaginięcia tej pięknej, starodawnej tradycji kolędniczą jaką jest „kolędowanie z gwiazdą”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.