Za sto dni matura. Szkoły średnie w całej Polsce organizują imprezy, które zwiastują zbliżający się wielkimi krokami egzamin dojrzałości. Rownież uczniowie, przyszli maturzyści z II LO w Mielcu przeżyli te niepowtarzalne chwile 8 lutego w Restauracji Coloseum w Kozłowie.
Studniówka to pewnego rodzaju "rytuał przejścia". Jest to pierwszy oficjalny bal nastolatków, którzy stają się młodymi dorosłymi. Po maturze, każdy z uczniów pójdzie własną drogą ku dorosłości. Nawet jeżeli wybierze on drogę studencką, nie powróci już nigdy do szkoły, jaką znał do tej pory.
Nie ma konkretnego terminu, w którym każda szkoła obchodzi swoją studniówkę, jednak wszystkie utrzymują tradycję organizowania jej na około 100 dni przed planowaną maturą. Dlaczego?
Jedna z teorii głosi, że 100 dni to idealny czas, w którym można powtórzyć cały materiał potrzebny do zaliczenia matury. Bal studniówkowy ma więc być ostatnim "powiewem wolności" przed trzymiesięcznym maratonem nauki.
Ze studniówką związanych jest wiele przesądów i tradycji, które młodym uczestnikom balu mają zagwarantować wysoki wynik na tego rocznej maturze.
Jak sama nazwa wskazuje, studniówka to impreza, która odbywa się na sto dni przed maturą. Organizowana jest przez szkołę oraz Radę Rodziców. Ze względu na to, że matury co roku odbywają się w maju, bale odbywają się zazwyczaj w styczniu i lutym.
Istnieje również żartobliwe przekonanie, że studniówka jest tak huczną imprezą, że uczeń będzie potrzebował aż stu dni, aby dojść do siebie przed egzaminem dojrzałości.
Chłopcy nie powinni zdejmować butów podczas imprezy, a przed wyjściem wypastować je w prawą stronę
Czerwień wciąż powraca w przesądach studniówkowych. Chłopcy powinni mieć na sobie czerwone krawaty, których nie mogą zdejmować przez cały czas trwania studniówki.
Na studniówkę należy nałożyć nowo-kupiony garnitur, który następnie nałoży się dopiero w dzień matury.
Pomyliłeś kroki w trakcie poloneza? To dobry znak. Oznacza to brak pomyłek na maturze.
To opcja dla odważnych. Dotknięcie kolana dyrektora w dzień studniówki ma przynieść szczęście w trakcie egzaminów maturalnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.