Reklama

Jak i na kogo można oddać głos w wyborach do Senatu? Wyjaśniamy

Opublikowano:
Autor:

Jak i na kogo można oddać głos w wyborach do Senatu? Wyjaśniamy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wiele mówi się o wyborach do sejmu, a co z senatem? Na kogo mielczanie mogą głosować? W batalii o fotele w izbie niższej polskiego parlamentu panuje bardziej bezpośrednia rywalizacja ze względu na jednomandatowe okręgi wyborcze. A na kogo mielczanie mogą głosować?

Mieszkańcy powiatu mieleckiego w senackich wyborach przynależą do okręgu nr 55 wraz z takimi powiatami jak dębicki, kolbuszowski, ropczycko-sędziszowski, strzyżowski. Z tego okręgu w senackich ławach zasiądzie tylko jeden senator.
W wyborach senackich wyborca oddaje głos na jednego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak "x" w kratce z lewej strony obok jego nazwiska.


Jeśli chodzi o kandydatów, to większego wyboru nasi mieszkańcy nie mają. O jedno premiowane miejsce rywalizują Zdzisław Pupa, inżynier rolnictwa, mieszkający w Górze Ropczyckiej, reprezentant partii Prawo i Sprawiedliwość i Tadeusz Urban, ekonomista z Łańcuta, reprezentujący Koalicję Obywatelską.


W całym kraju wybieramy 100 senatorów w 100 jednomandatowych okręgach. Okręgi jednomandatowe w wyborach do senatu zostały wprowadzone w 2011 r. Wcześniej senatorów wybierano według ordynacji większościowej z 40 okręgami wielomandatowymi (od 2 do 4 mandatów).

Za wybranego na senatora w danym okręgu uważa się tego kandydata, który otrzymał najwięcej oddanych głosów ważnych (zasada większości). 
 Każdy komitet wyborczy może zgłosić tylko 1 kandydata w danym okręgu, wyborca też oddaje głos na 1 kandydata.


Prawo zgłaszania kandydatów na senatorów przysługuje komitetom wyborczym działającym w imieniu partii politycznych lub wyborców. Każda kandydatura musi być poparta podpisami co najmniej 2 tys. wyborców. Kandydować można tylko w 1 okręgu wyborczym.

Zdzisław Pupa

Poseł III kadencji Sejmu wybranego z listy Akcji Wyborczej Solidarność. Od 2002 do 2007 (z krótką przerwą w 2006) sprawował mandat radnego sejmiku podkarpackiego. W wyborach parlamentarnych w 2005 jako członek ZChN bezskutecznie kandydował do Sejmu z listy PiS.

W wyborach parlamentarnych w 2007 już jako członek PiS z ramienia tej partii uzyskał mandat senatorski w okręgu rzeszowskim, otrzymując 145 405 głosów. W wyborach w 2011 bez powodzenia kandydował do Sejmu. 

We wrześniu 2013, startując z ramienia PiS, wygrał wybory uzupełniające w okręgu wyborczym nr 55 do Senatu VIII kadencji rozpisane w związku z wygaśnięciem mandatu Władysława Ortyla. W 2015 ponownie został senatorem w tym samym okręgu, otrzymując 118 567 głosów.


Tadeusz Urban
Współzałożyciel podkarpackich struktur ZZR „Samoobrona”. Objął funkcję sekretarza zarządu wojewódzkiego Samoobrony RP. Z listy tej partii w wyborach parlamentarnych w 2001 został posłem IV kadencji. 

W wyborach w 2005 nie ubiegał się o reelekcję. W przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 bez powodzenia kandydował do Senatu z rekomendacji Samoobrony RP w okręgu krośnieńskim.

9 lat temu zapisał się do partii Nasz Dom Polska – Samoobrona Andrzeja Leppera i bez powodzenia kandydował z jej ramienia do Senatu w wyborach parlamentarnych w 2011.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE