Reklama

Jak długo wraca się do zdrowia po koronawirusie

Opublikowano:
Autor:

Jak długo wraca się do zdrowia po koronawirusie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Powrót do zdrowia osób zakażonych koronawirusem może trwać tygodnie, miesiące, a w niektórych przypadkach nawet lata. Co decyduje o tym, że jedni wychodzą z tej choroby szybciej, inni wolniej.

Od początku pandemii koronawirusa z COVID-19 wyleczyło się na świecie  ponad 30 mln osób,  w Polsce  blisko 120 tys.  Jak szybko ludzie wracają do zdrowia. Różnie to wygląda. Na proces zdrowienia wpływa  przebieg choroby, który zależny jest od różnych czynników, w tym wieku, płci czy ogólnego stanu zdrowia i faktu czy dana osoba posiada choroby współistniejące.
CZYTAJ TAKŻE:Dziwna sytuacja w woj. podkarpackim. Więcej zakażeń niż wykonanych testów

Jak długo trwa zdrowienie w przypadku łagodnych objawów koronawirusa

Łagodny przebieg zakażenia koronawirusem najczęściej obejmuje objawy grypopodobne takie jak   kaszel i gorączkę, czasem też bóle mięśniowo-stawowe, głowy, gardła i ogólne zmęczenie. Takie symptomy podobnie jak przeziębienie lub lekkie grypy  leczy się w warunkach domowych. Najlepiej jest  wygrzewać się, regularne uzupełniać  płyny i zażywać  leki przeciwbólowe np.  popularny paracetamol.

 Według WHO w przypadku łagodnych symptomów dojście  do zdrowia  trwa przeciętnie dwa tygodnie. Zwykle w ciągu mniej niż siedmiu dni ustępuje gorączka, ale kaszel może się utrzymywać dłużej, nawet kilka tygodni. Niektórzy chorzy również po zakończeniu infekcji mogą odczuwać  zmęczenie podczas wykonywania codziennych czynności.

Jak długo trwa zdrowienie w przypadku ostrych objawów koronawirusa

U niektórych osób chorych na COVID-19 rozwijają się cięższe objawy ( najczęściej dochodzi do tego między 7 a 10 dniem infekcji). Należą do nich  najczęściej trudności z oddychaniem, a w płucach  może rozwinąć się  stan zapalny.

Gdy występują duszności i trudności z oddychaniem, niektórych pacjentów trzeba hospitalizować i poddać ich terapii tlenowej. Wyleczenie zaburzeń oddychania i uszkodzeń, do jakich doprowadziły, może trwać od 2 do 8 tygodni.

Nawet po  wypisaniu do domu u  pacjenta, którego  poddano tlenoterapii, może się pojawiać  zmęczenie   czy zadyszki. Organizm potrzebuje czasu, by dojść do siebie po wywołanym przez koronawirusa stanie zapalnym i zwłóknieniach powstałych w płucach.
CZYTAJ TAKŻE:22-letni Artur zginął w wypadku. Ruszyła zbiórka dla jego rodziny

Jak długo trwa zdrowienie w przypadku osób wymagających intensywnej  terapii

Z szacunków WHO wynika, że w 1 na 20 przypadków COVID-19 konieczna jest intensywna opieka lekarska i podłączenie do respiratora. Po pobycie na oddziale intensywnej terapii czas potrzebny na powrót do zdrowia może wynieść nawet 12–18 miesięcy. Wynika to z faktu,  że długi czas spędzony w szpitalnym łóżku prowadzi do utraty masy mięśniowej. Wzmocnienie osłabionych mięśni wymaga czasu, a część pacjentów potrzebuje zabiegów  fizjoterapeutycznych , by ponownie zacząć  normalnie chodzić.

Ciężki przebieg choroby może przez wiele miesięcy  takie objawy organizmu jak: osłabienie , spłycony oddech podczas wysiłku, uciążliwy kaszel.

I choć czas powrotu do zdrowia po zakażeniu koronawirusowym jest już wstępnie   rozpoznany,  to długoterminowe konsekwencje choroby wciąż nie zostały poznane i potwierdzone przez naukowców.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE