Osoba, z którą rozmawialiśmy jest po złamaniu kręgosłupa szyjnego, ma porażenie czterokończynowe, problemy z oddychaniem. Porusza się tylko na wózku.
- Dla mnie najmniejsza infekcja dróg oddechowych może skończyć się pod respiratorem – podkreśla nasz rozmówca. – Osoby niepełnosprawne były i są dyskryminowane.
Jak stwierdza dalej osób niepełnosprawnych z rożnymi dysfunkcjami jest dużo, a wśród nich są młodzi. 20 czy 30- latek może być bardziej chory niż 70-latek.
- Niepełnosprawni unikają kontaktów, a teraz przy pandemii jeszcze bardziej. Siedzą w czterech ścianach domów, dokucza im samotność i różne depresje. My też chcemy normalnie żyć i być pełnoprawnymi członkami społeczeństwa – oznajmia mieszkaniec Mielca.
Przypomnimy, że godziny dla seniorów obowiązują od 10.00 do 12.00 od poniedziałku do piątku i dotyczą osób po 60 roku życia. Można z nich korzystać w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach, na poczcie.
Warto rozszerzyć je na osoby niepełnosprawne. To nic nie kosztuje, a pozwoliłoby tym osobom, tak jak seniorom, robić zakupy w sposób bezpieczniejszy.