Reklama

Historycy apelują - Ratujmy zabytkowe groby w Mielcu!

Opublikowano:
Autor:

Historycy apelują - Ratujmy zabytkowe groby w Mielcu!  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Niektóre historyczne nagrobki z cmentarza parafialnego niszczeją i - jak to określa dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu - trzeba zacząć je ratować.

Już niedługo w Mielcu powstanie komitet na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków znajdujących się na cmentarzu parafialnym w Mielcu. Cmentarz rzeczywiście posiada wiele zabytkowych mogił. Niektóre z nich są już w bardzo kiepskim stanie technicznym. Brakuje różnych elementów, jak krzyże czy tablice z nazwiskami zmarłych. Dlatego właśnie powstał pomysł ratowania tego dziedzictwa.

  - Wszystko zaczęło się od tego, że w czasie wizyty na cmentarzu 1 listopada 2018 roku z jeszcze wtedy pełniącym funkcję prezydenta Fryderykiem Kapinosem i członkami komitetu, który organizował w Mielcu uroczystości związane z 100-leciem niepodległości, zapaliliśmy znicze na grobach legionistów. Odkryliśmy, że groby powstańców styczniowych są w bardzo kiepskim stanie technicznym. Stwierdziliśmy też, że niektórych nagrobków po prostu już nie ma, a według dokumentacji powinny być. To oznacza, że znikają. Dlatego podjęliśmy taką inicjatywę, żeby zająć się tymi nagrobkami. Oczywiście to na początek, bo sprawa jest otwarta - komentuje dla nas Jerzy Skrzypczak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu.

Temat pojawił się ostatnio na Komisji Kultury Rady Miejskiej w Mielcu. Radny Fryderyk Kapinos zawnioskował, żeby wesprzeć taką inicjatywę w oparciu o budżet miasta. Pomysł spotkał się z bardzo pozytywnym oddźwiękiem. Jak zapewnił nas Jerzy Skrzypczak, inicjatywa wstępnie była konsultowana z proboszczem parafii św. Mateusza, która administruje terenem cmentarza, a także z  biurem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Rzeszowie. W inicjatywę zaangażował się także Marek Zalotyński, który działał w komitecie organizującym mieleckie uroczystości związane z 100-leciem niepodległości.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE