Reklama

Historia mieleckich Żydów w jednej książce. Promocja "Sztetl Mielec"

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W ostatnią sobotę, 17 września, w ramach akcji "Europejskie Dni Dziedzictwa" Muzeum Historii Fotografii zorganizowało promocję książki "Sztetl Mielec" autorstwa Andrzeja Krempy. Redakcją i korektą książki zajął się kustosz "Jadernówki" Janusz Halisz.

Książka "Sztetl Mielec", autorstwa Andrzeja Krempy, została ponownie wydana z okazji 80 rocznicy zagłady mieleckich Żydów i 83 rocznicy spalenia mieleckiej synagogi. Książka obejmuje zarys przedwojennej historii społeczności żydowskiej w powiecie mieleckim, pierwsze lata okupacji, akcję likwidacyjną 9 marca 1942 roku.

 - Koncept, żeby utworzyć kolejne wydanie książki, pojawił się już dawno. Przecież pierwsze wydanie "Zagłady Żydów  mieleckich" to 2011 rok. W 2019 roku wydawaliśmy wspólnie z autorem książkę "Mielec w latach 1939-1945". W tej książce nie było fragmentu o społeczności żydowskiej, dlatego że właśnie w naszych planach było wydanie książki poświęconej w całości społeczności żydowskiej i to nie tylko w temacie zagłady, ale też całej historii. Dlatego w tej książce znajdziemy historię społeczności żydowskiej od początku wieku XVI, kiedy wiemy o początkach osadnictwa w naszym mieście. Część dotycząca wojny, zagłady i dalszych losów została wzbogacona o nowe materiały, bo autor od wielu lat zajmuje się tematem i udało mu się odszukać nowe dokumenty - opowiada Janusz Halisz. 

Autor zawarł w książce nowe dotąd nieznane fakty. Udało się dotrzeć do nowych dokumentów. Książka została zilustrowana nowymi współczesnymi fotografiami. Książka jest dostępna w mieleckim muzeum. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy