Reklama

Grozi nam największa susza w historii

Opublikowano: pon, 11 maj 2020 08:10
Autor:

Grozi nam największa susza w historii - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tegoroczny sezon zimowy był najcieplejszy od początku prowadzenia pomiarów meteorologicznych w Polsce. Tak samo marzec i kwiecień 2020 r. były miesiącami bardzo suchymi, a sumy opadów były zdecydowanie poniżej normy wieloletniej. Jeśli nie pojawią się regularne opady deszczu, to latem czeka nas jedna z największych susz w historii Polski – przestrzegają hydrolodzy.

Sytuacja ta dotyka również powiatu mielecki, a już klika dni temu trzy położone na jego terenie gminy – Mielec, Radomyśl Wielki, Wadowice Górne - wystosowały apele do mieszkańców o racjonowanie wody i ostrzegły o możliwości wystąpienia chwilowych braków wody w kranach

Ubiegł rok był w Polsce bardzo suchy, a zeszłoroczna susza była bardzo dotkliwa. Wydawało się też, że już gorzej być nie może. A jednak. W tej chwili mamy znacznie gorszą sytuację hydrologiczną niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Tegoroczna zima była bardzo ciepła, najcieplejsza od początku prowadzenia pomiarów meterologicznych w Polsce. Wiosna nic w tej sprawie nic nie zmieniła. Jak wynika z prognoz klimatologów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zarówno maj jak i czerwiec będą ciepłe, z temperaturami powyżej średniej oraz z opadami mniejszymi niż normalnie w tych miesiącach.

– Jeśli nie pojawią się regularne opady deszczu to latem czeka nas jedna z największych susz w historii Polski – przestrzega prof. Paweł Rowiński, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.

Jeśli susza będzie się utrzymywać, nadal nie będzie opadów, a pobór wody ze źródeł podziemnych będzie się zwiększał może dochodzić nawet do braków wody w kranach.

W powiecie mieleckim kilka dni temu trzy gminy – Mielec, Radomyśl Wielki, Wadowice Górne - wystosowały apele do mieszkańców o racjonowanie wody i ostrzegły o możliwości wystąpienia chwilowych braków wody w kranach.

„Z powodu znaczącego obniżenia się zwierciadła wody głębinowej w gminnych ujęciach wody, mogą wystąpić okresowe ograniczenia w dostawie wody z gminnych wodociągów dla odbiorców na terenie gminy wiejskiej Mielec” – czytamy w komunikacje Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Mielcu.

Podobne ostrzeżenie wydała gmina Radomyśl Wielki. Jednocześnie Józef Rybiński, burmistrz Radomyśla Wielkiego. wydał zarządzenie porządkowe o zakazie podlewania trawników oraz napełniania basenów rekreacyjnych wodą z sieci wodociągowej na terenie gminy. Poinformował również o prowadzeniu kontroli stosowania się do zakazu, a w przypadku jego nieprzestrzegania nakładaniu kar finansowych zgodnie z Kodeksem wykroczeń.

Gmina Wadowice Górne podeszła na razie do tej sprawy mniej restrykcyjnie, choć nie wyklucza zaostrzenia zasad w przyszłości. – My na razie apelujemy do mieszkańców o używanie wody tylko do celów socjalno-bytowych i nie wykorzystywanie jej do podlewania trawników, działek, mycia samochodów czy napełniania basenów – stwierdził Michał Deptuła, wójt gminy Wadowice Górne. – Nie wykluczamy jednak, że w sytuacji kiedy susza będzie się pogłębiać wprowadzimy zakazy administracyjne.

Szerzej o grożącej nam największej suszy w historii przeczytacie Państwo w papierowym wydaniu tygodnika Korso, które od dnia jutrzejszego (12 maja) będzie do nabycia w kioskach i sklepach spożywczych na terenie Mielca i całego powiatu mieleckiego.


 


 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

    Ryszard

    Zamiast stawiać pomniki i wycinać drzewa budujcie zbiorniki retencyjne które powinny być już dawno temu ale łatwiej jest robić narady a nie działać