Reklama

Gmina wyda 11 milionów złotych na inwestycje

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fot. UM Radomyśl Wielki

Gmina wyda 11 milionów złotych na inwestycje - Zdjęcie główne

foto Fot. UM Radomyśl Wielki

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przedstawiony przez burmistrza Radomyśla Wielkiego projekt budżetu uzyskał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, a także poszczególnych komisji Rady Miejskiej i końcu samej rady. W tegorocznym budżecie gminy Radomyśl Wielki zapisano ponad 11 milionów złotych na inwestycje.

Ponad 13 mln zł dochodów własnych

Ogólna kwota zaplanowanych dochodów w budżecie gminy na 2021 rok to 75,9 mln zł. Jedną z najważniejszych pozycji stanowią dochody od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej. W tym roku osiągnąć mają 13,64 mln zł, z czego grubo ponad połowę stanowić będą wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych – 7,93 mln zł, (240 tys. zł od osób prawnych). Pozostałe znaczące wpływy w tej pozycji gmina notuje z podatku od nieruchomości od osób prawnych – 2,3 mln zł i od osób fizycznych - 1,46 tys. zł, z podatku rolnego od osób fizycznych - 453 tys. zł. Na dochody bieżące składają się też subwencje (oświatowa, wyrównawcza i równoważąca) 28,33 mln zł i dotacje celowe np. 17,3 mln zł na program 500+, 7 mln zł świadczenia rodzinne i alimentacyjne.

Wydatki inwestycyjne…

W budżecie na obecny rok planowane wydatki zamknęły się kwotą 83,84 mln zł, z czego na same inwestycje przewidziano 11,13 mln zł. Do tego dochodzą jeszcze środki na remonty.

Największe inwestycje planowane są w drogownictwie. W dziale transport i łączność zaplanowano ponad 7 mln zł, z czego blisko 6 mln zł dotyczy samych tylko wydatków majątkowych. Gmina oprócz realizacji swoich przedsięwzięć zamierza dofinansowywać także inwestycje powiatowe (1,5 mln zł na drogi i chodniki) i wojewódzkie (150 tys. zł na chodnik).

Około 2 mln zł samorzad planuje przeznaczyć na budowę budynku usługowego przy ul. Rynek 13 (środki na ten cel będą pochodzić z rządowego funduszu przeciwdziałania Covid-19). Na inwestycje oświatowe przewidziano 924 tys. zł., na infrastrukturę rekreacyjną i sportową 446 tys. zł. Wydatki majątkowe w gospodarce komunalnej, które w ostatnich latach sięgały kilku - kilkunastu milionów złotych rocznie w związku z budową kanalizacji w 6 miejscowościach, tym razem mają wynieść ok. 900 tys. zł.

- Warto podkreślić, że obecnie przygotowujemy projekty inwestycji, na które będzie można pozyskać pieniądze z zewnątrz, z funduszy krajowych i unijnych. Stąd projekty sieci kanalizacyjnych, oczyszczalni ścieków czy przebudowy dróg gminnych – informuje Jarosław Godek, z-ca burmistrza Radomyśla Wielkiego.

 

… i na bieżące funkcjonowanie

Jeśli chodzi o bieżące funkcjonowanie najwięcej gmina przeznacza na działalność oświatową i wychowanie - 27,81 mln zł. Z tej puli 17,08 mln zł zarezerwowane zostało na funkcjonowanie szkół podstawowych, a 5,5 mln zł na przedszkola. Na działania z zakresu rodziny gmina wyda 25,17 mln zł, w tym oczywiście są świadczenia wychowawcze w ramach rządowego programu rodzina 500+. W dziale pomoc społeczna znajduje się 3,68 mln zł. Gospodarka odpadami ma kosztować ok. 3 mln zł, a mieszkaniowa 2,5 mln zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy