Reklama

Gmina Przecław: Wątpliwości przy sprzedaży szkoły w Wylowie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: SzB

Gmina Przecław: Wątpliwości przy sprzedaży szkoły w Wylowie - Zdjęcie główne

foto SzB

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Władze Gminy Przecław ogłosiły swoje wątpliwości związane z sprzedażą nieruchomości w Wylowie, która należała do spółki gminnej "Dwa Brzegi". Chodzi o budynek szkoły wiejskiej i teren wokół budynku. Do sprzedaży doszło w 2015 roku, kiedy spółką kierowała obecna przewodnicząca Rady Miejskiej w Przecławiu Monika Skowrońska-Ziomek. Władze gminy planowały remont drogi w Wyolwie, jak się okazało fragment drogi znajdujący się obok szkoły jest w rękach prywatnych. Do sprzedaży doszło właśnie w 2015 roku podczas wspomnianej wcześniej sprzedaży budynku dawnej szkoły. Władze gminy zastanawiają się, czy procedura sprzedaży została zrealizowana zgodnie z prawem?

 

Dokładnie w 2015 roku gminna spółka "Dwa Brzegi" sprzedała budynek dawnej szkoły w Wylowie. Budynek miał być przeznaczony na organizację domu sniora. W późniejszym czasie okazało się, że doszło do sprzedaży wraz z fragmentem drogi. O tym, że ten fragment drogi należy do osoby prywatnej, władze gminy dowiedziały się niedawno, bo planowały remont drogi w Wylowie. Teraz muszą kontaktować się z właścicielem i liczą na otwarty dialog w tej sprawie.  

- Rozwiązania są różne. Przykładowo możemy odzyskać od właściciela ten fragment drogi na podstawie ugody. Oczywiście jest też "siłowe" przejęcie tej drogi, lub zaprojektowanie nowego szlaku drogi na naszym terenie - wyjaśnia Grzegorz Skrzypek, wiceburmistrz Przecławia

- Uważamy, że są uchybienia prawne na etapie samej sprzedaży tej szkoły. Dla przykładu chodzi o zaniżoną wartość nieruchomości przy pierwszym przetargu w stosunku do operatu, co jest niedopuszczalne. Stworzenie warunków sprzedaży, że nieruchomość ma być przeznaczona na mieszkania socjalne czy dom seniora, a nie ma czegoś takiego w prawie cywilnym. Dlaczego nie zadbano o to, żeby wyłączyć kawałej tej drogi i przekazać ją jeszcze przed sprzedażą do majątku gminy tak, aby uniknąć takiej sytuacji jak teraz - mówiła podczas konferencji burmistrz Przecławia Renata Siembab

Za sprzedaż nieruchomości i działki na której znajduje się fragment spornej drogi odpowiadała w 2015 roku ówczesna prezes spółki Monika Skowrońska-Ziomek. Władze gminy zwołały konferencje prasową i zarzucają p. Monice liczne zaniedbania. Była prezes odpiera zarzuty. Uważa że wszystkie procedury prowadzenia przetargu zostały dochowane. 

- Procedura przetargowa została przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami, został sporządzony operat szacunkowy określający wartość nieruchomości. Przetarg ogłaszany był dwukrotnie. Dopiero do drugiego zgłosił się nabywca  któremu nieruchomość została sprzedana. Nieruchomość po byłej szkole w Wylowie została wniesiona do Spółki aportem z pomysłem zagospodarowania jej na Dom Seniora.  W  tym kierunku został przygotowany projekt budowlany, oraz poszukiwane były środki zewnętrzne na realizację inwestycji. Po  wielu próbach niestety nie udało się znaleźć dofinansowania na tą realizację a co do samej nieruchomości podjęta została decyzja przez Walne Zgromadzenie i Radę Nadzorcza o wyrażeniu zgody na jej sprzedaż.  Na części nieruchomości znajdowała i znajduje się droga asfaltowa, nie mająca statusu drogi publicznej – co do której nie zostały podjęte działania o jej wydzielenie. Jest to zaszłość po zmianach przebiegu granic w katastracie nieruchomości i takich sytuacji jest niestety bardzo dużo. Gmina, jeśli jest zainteresowana, mogła wówczas jak i może obecnie,  podjąć stosowaną procedurę aby ten stan prawny uregulować. Z mojej wiedzy wynika, że dotychczas nigdy nie było i nie ma problemów z korzystaniem z tego odcinka drogi przez mieszkańców. Przywołany w przetargu zapis mówiący o  przeznaczeniu nieruchomości  na dom seniora, był sugestią dla potencjalnego nabywcy – że spółka posiada opracowany projekt na takie zagospodarowanie  tej nieruchomości  i oczekiwanym jest powstanie takiego obiektu na terenie Gminy. Chcieliśmy aby budynek nadal służył mieszkańcom  w charakterze domu seniora. - komentuje Monika Skowrońska-Ziomek, była prezes spółki gminnej "Dwa Brzegi"

Zobacz konferencję prasową burmistrz Przecławia Renaty Siembab

Na konferencji temat sprzedaży nieruchomości przedstawił wiceburmistrz Grzegorz Skrypek, a także radca prawny Robert Wójcik i burmistrz Renata Siembab

 

Nie wiadomo jaki finał będzie mieć ta sprawa. Władze gminy czekają na ocenę prawną. Warto dodać, że z fragmentu spornej drogi korzystają bez problemu mieszkańcy. 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy