1. Skansen w Kolbuszowej
Muzeum Kultury Ludowej to urokliwe miejsce, przenoszące nas do XIX i XX wieku. Na niespełna trzydziestu hektarach, zobaczyć możemy ponad 80 obiektów pochodzących z terenów północnych województwa podkarpackiego. Prezentują one kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków, którzy przed laty zamieszkiwali te okolice. Zobaczyć możemy stare chałupy, budynki inwentarskie, wiatraki, stodoły, młyn wodny, szkołę, karczmę, remizę strażacką, kościół i wiele innych. Wszystkie obiekty wyposażone są w sprzęty domowe, jak gdyby ktoś tam ciągle mieszkał. Przy domach są ogródki, sady, pasieki oraz pola uprawne, które doskonale obrazują dawne życie na wsi. Na terenie skansenu jest również staw, przy którym usytuowane są ławki. Jest to świetne miejsce na rodzinną wycieczkę.
2. Jezioro Tarnobrzeskie
Jeśli lubicie plażowanie, kolejnym pomysłem na spędzenie majówki jest Jezioro Tarnobrzeskie. Przy jeziorze czeka na Was ponad trzy kilometrowa piaszczysta plaża, na której poczujecie się jak na wczasach. Do dyspozycji plażowiczów są duże parkingi, toalety, liczne restauracje i bary. Wieczorami często odbywają się koncerty i karaoke. Dla lubiących przygody, nad jeziorem funkcjonuje tyrolka mająca ponad pół kilometra długości. Są również miejsca dla najmłodszych: wodny plac rozrywki, place zabaw oraz park linowy.
3. Sandomierz
Sandomierz to malownicze miasto nad Wisłą. Zwiedzić możemy Rynek Starego Miasta, na którym znajduje się Ratusz Miejski z wieżą z zegarem słonecznym. Przy nim jest figura Matki Boskiej oraz studnia miejska. Dookoła rynku są zabytkowe kamienice. W jednej z nich znajduje się Muzeum Figur Woskowych Ojca Mateusza. Jest to popularne miejsce, które przyciąga dużą liczbę fanów serialu. Można obejrzeć figury głównych bohaterów w precyzyjnie odwzorowanych miejscach. Pod rynkiem jest podziemna trasa turystyczna, która obejmuje dawne piwnice. Kolejną częścią zabytkową Sandomierza jest Brama Opatowska, z której możemy podziwiać panoramę miasta. Niewątpliwie ciekawym miejscem jest Wąwóz Świętej Jadwigi, który ma pół kilometra długości, a jego ściany mają do 10 metrów wysokości. Rosną przy nim drzewa, których korzenie tworzą oryginalne widoki. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Muzeum Zamkowe, które zawiera liczne wystawy i ekspozycje.
4. Dłuższa wycieczka - Wodospad Wisłoczek, Jezioro Sieniawskie, Winnica Widokowa, Schron Kolejowy w Stępinie-Cieszynie
Dla lubiących dalsze wycieczki mamy również na koniec propozycję na zwiedzenie województwa podkarpackiego. Przetestowana przez nas trasa wycieczkowa zajmie Wam jeden dzień.Najdalszym punktem jest Wodospad na potoku Wisłoczek w Beskidzie Niskim. To miejsce robi duże wrażenie. Woda spada z progu skalnego o 3 metrach wysokości, tworząc imponujący krajobraz.
Kolejnym miejscem jest Jezioro Sieniawskie. Nie posiada ono oficjalnej plaży wypoczynkowej, a kąpiel jest zabroniona. Znajduje się tam jednak kamienista plaża, z której możemy podziwiać ładne widoki. Jest to miejsce dla osób, które lubią odpoczywać na dzikich, nie zaludnionych terenach.
Następną lokalizacją wartą odwiedzenia jest Winnica Widokowa w Kombornii. Dla turystów udostępniony jest taras z widokiem na wzgórze porośnięte sadzonkami winogron. Horyzont stanowiący tło winnicy ma długość ponad 100 kilometrów. Upajając się widokiem zachodzącego słońca niczym z włoskiej scenerii można spędzić miłe popołudnie.
Ostatnim punktem w drodze powrotnej jest schron kolejowy w Stępinie-Cieszynie, w którym podczas II Wojny Światowej spotkali się Hitler i Mussolini. Potężna budowla ma 393 metry długości, a grubość ścian przekracza 2 metry. Gabaryty schronu zapewniały wytrzymałość na trafienie 500 kilogramową bombą lotniczą. Warto odwiedzić to historyczne miejsce.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.