Pielgrzymki piesze w sobotę rano wyruszyły z kilkunastu parafii m. in. ze Smoczki, Osiedla, Starego Miasta i z Borku. Wierni szli także m. in z Chrząstowa, Trześni czy Borowej. Przyjechały także autokarowe pielgrzymki z Tarnowa, Nowego Sącza, Rzeszowa, Tarnobrzega, czy Sandomierza. Przybyli także wierni z Gniezna, czy Ukrainy.
Uroczystość rozpoczęła się od procesji przeniesienia obrazu na plac koronacyjny. Główna Msza koronacyjna rozpoczęła się o godz 11. Msze celebrowało kilkunastu księży biskupów, kapłani z całej diecezji. Oprawę muzyczną tego wydarzenia zapewniła orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej, a także łączony Chór II LO, Towarzystwa "Melodia" i ZNP "Akord". Grała także orkiestra z Dobrynina.
- Święta Rodzina nie tylko wita, lecz także zaprasza na bankiet o czym głosi napis na obrazie, który brzmi:
„Dzikim ptakom i zwierzom Bóg pokarmy daje. Dla dzikich się grzeszników Sam pokarmem staje. Tak Świętego Bankietu w Dzikowskim Obrazie Józef pilnuje z Panną niepodległą skazie”.
A zatem chorzelowski wizerunek jest zaproszeniem na ucztę. Umieszczony tuż nad tabernakulum i ołtarzem wskazuje na Eucharystię, w której Jezus daje się grzesznikom, staje się dla nich pokarmem na życie wieczne. Jest to zaproszenie do komunii z Jezusem, do zjednoczenia z Nim - tu, na ziemi i kiedyś, w wieczność - mówił w swojej homilii abp Wiktor Skworc.
Posłuchaj uczestników spotkania:
Posłuchaj Abp Wiktora Skworca:
Zobacz relacje video: