Reklama

Finansowe wsparcie do transportu zbiorowego? Nie dla powiatu mieleckiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum KORSO

Finansowe wsparcie do transportu zbiorowego? Nie dla powiatu mieleckiego - Zdjęcie główne

Finansowe wsparcie do transportu zbiorowego? Nie dla powiatu mieleckiego | foto archiwum KORSO

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak poinformował Podkarpacki Urząd Wojewódzki, ponad 52 mln zł trafi do organizatorów przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej w 2022 roku. Na liście organizatorów transportu zbiorowego, którym przyznano finansowe wsparcie znalazły się 44 samorządy lub związki powołane do realizacji tego transportu. Niestety nie ma na niej powiatu mieleckiego, ani żadnej z gmin, które w ubiegłym roku podpisały porozumienie o organizacji transportu zbiorowego.

Przypomnijmy, inicjatywę utworzenia powiatowego transportu zbiorowego władze samorządowe powiatu podjęły wspólnie z gminami: Borowa, Czermin, Gawłuszowice, Padew Narodowa, Przecław, Radomyśl Wielki, Tuszów Narodowy i Wadowice Górne.

Podpisanie porozumienia poprzedziły wielomiesięczne dyskusje na forum Konwentu Wójtów Powiatu Mieleckiego, podczas których samorządy deklarowały udział we współfinansowaniu obowiązkowej dopłaty min. 10% kwoty deficytu - jeżeli taki powstanie na tworzonych od 1 lutego 2021 liniach.

Łącznie na terenie powiatu powstały 42 linie autobusowe. Ich obsługą zajęli się prywatni przewoźnicy, z którymi również prowadzone były odrębne negocjacje.

Jak poinformował Podkarpacki Urząd Wojewódzki, ponad 52 mln zł trafi do organizatorów przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej w 2022 roku. Wyniki naboru podsumowała 4 stycznia, na specjalnej konferencji prasowej, wojewoda Ewa Leniart.

Na liście organizatorów transportu zbiorowego, którym przyznano finansowe wsparcie znalazły się 44 samorządy lub związki powołane do realizacji tego transportu. Niestety nie ma na niej powiatu mieleckiego, ani żadnej z gmin, które w ubiegłym roku podpisały porozumienie o organizacji transportu zbiorowego.

Mielecki wariant postrzegany był w środowisku samorządowców jako modelowe rozwiązanie. Powiat mielecki był podówczas jednym z nielicznych w kraju, któremu udało się taki transport wcielić w życie.

Czy zatem brak dotacji może spowodować zawieszenie lub nawet likwidację transportu zbiorowego na terenie powiatu? Stanisław Lonczak, Starosta Mielecki uspokaja, że takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. - Podjęlismy decyzję,  że transport będzie funkcjonował od 1 stycznia 2022 roku, gdyż jest dobrze odbierany przez mieszkańców. Warto podkreślić, że transport ten zapewnia dodatkowe kursy autobusowe w godzinach, w których ze względu na rentowność, nie zapewniali prywatni przewoźnicy. Liczymy, że mimo wszystko uda nam się uzyskać to dofinansowanie. 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy