Reklama

"Ekologiczny" wyjazd stowarzyszeń z gminy Czermin [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Stowarzyszenie Kobiet w Czerminie "GRACJA" oraz Stowarzyszenie KGW "OSADA" przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Czerminie i gminą Czermin, zorganizowało wyjazd studyjny dotyczący Odnawialnych Źródeł Energii. Uczestnicy odwiedzili wiele inspirujących miejsc związanych z ekologiczną produkcją energii. Zobacz zdjęcia

Wyjazd studyjny był ukierunkowany na wspieranie rozwoju gospodarczego wsi oraz upowszechnianie wiedzy z zakresu ekologii, OZE i optymalizacji wykorzystania zasobów środowiska naturalnego.

Wyjazd pozwolił podnieść wiedzę oraz pokazał nowe możliwości korzystania z odnawialnych źródeł energii oraz  promował w szczególności miejscowości Czermin i Otałęż.

Uczestnicy wycieczki zdobywali informacje oraz wiedzę na temat ekologii i OZE zwiedzając przedsięwzięcia i inwestycje w województwie wielkopolskim. Wyjazd był także doskonałą okazją do integracji społeczności lokalnej, pokoleń 50+ oraz młodszych.

Uczestnicy wyjazdu studyjnego zwiedzili zaporę wodną i elektrownię wodną w Skęczniewie nad Jeziorskiem.  Elektrownia wodna produkuje energię elektryczną o mocy 5 MW, co daje rocznie 20 GWh. Wysokość zapory wynosi 20 metrów, zaś jej długość to 2,73 km.

Kolejnym miejscem była gmina Przykona, w której 18 marca 2009 roku podpisano list intencyjny w sprawie współpracy przy utworzeniu Gminnego Parku Energetycznego w gminie Przykona.

Wyjazd stowarzyszeń z gminy Czermin

Zwiedzono farmę wiatrową, która została wybudowana w ramach wspólnego przedsięwzięcia Kopalni Węgla Brunatnego "Adamów" i Energi na terenach kopalni odkrywkowej "Adamów" położonej w gminie Przykona.

Moc farmy wiatrowej to 31 MW. Powierzchnia, która została zajęta pod farmę to 150 ha. Wyprodukowana tam energia może zasilić ok. 30 tys. gospodarstw domowych.

Wiatraki w gminie Przykona są jednymi z najwyższych w Polsce. Ich wysokość wynosi 117 m (do podstawy turbiny), zaś długość łopat to 64 m. W najwyższym punkcie wiatraki osiągają wysokość ok. 180 metrów.

Kolejnym projektem, o którym dowiedzieli się uczestnicy, była największa elektrownia fotowoltaiczna, produkująca ok. 407 MWh energii elektrycznej rocznie.

Na terenie gminy Przykona znajduje się również bioelektrownia.

Uczestnicy odwiedzili Termy Uniejów, gdzie dowiedzieli się o pozytywnych właściwościach wody termalnej. Termy Uniejów czerpią wodę termalną przy pomocy trzech odwiertów z głębokości 2 kilometrów.

Wyjazd zakończyła wizyta w Konińskiej Spalarni Śmieci, której nadrzędną misją jest prowadzenie modelowej strategii proekologicznej, która znacząco przyczynia się do redukcji zanieczyszczeń środowiska naturalnego.

Odnawialne źródła energii stanowią obecnie alternatywę dla konwencjonalnych, czyli nieodnawialnych źródeł energii. Aktualnie, za OZE uznaje się energię słoneczną, wiatrową, wodną, geotermalną i biomasę. OZE, to zasoby, które są wykorzystywane do generowania energii elektrycznej, mechanicznej, czy też cieplnej, nie ulegają zmniejszeniu lub też ich odnawianie nie jest procesem długotrwałym.

Korzystanie z alternatywy energetycznej, jaką jest OZE, oddziałuje na wzrost atrakcyjności turystycznej oraz walorów przyrodniczych regionów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy