Reklama

Echa programu "Sprawa dla Reportera" - mielczanie komentują

Opublikowano:
Autor:

Echa programu "Sprawa dla Reportera" - mielczanie komentują - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W czwartek 1 sierpnia Telewizja Polska - TVP1 - wyemitowała reportaż o mieleckim problemie z powietrzem i uciążliwościami, które wywołuje w Mielcu fabryka Kronospan. Program "Sprawa dla Reportera" Elżbiety Jaworowicz zaprezentował wypowiedzi mieszkańców niezadowolonych z działalności Kronospanu. Po emisji reportażu w studiu TVP zabrani goście dyskutowali na ten temat. Jakie są reakcje Mielczan?

Zdjęcia do reportażu Elżbieta Jaworowicz nagrywała w maju. Na spotkanie pod Kronospanem przyszło kilkadziesiąt osób. Dziennikarka nagrywała wypowiedzi mieszkańców przez około dwie godziny. 

W reportażu zaprezentowanym na antenie TVP 1 zobaczyliśmy krótkie sceny video autorstwa dziennikarzy KORSO z kwietniowego protestu mieszkańców Mielca, który odbył się pod mieleckim Kronospanem. 

- Drodzy państwo teraz będzie o smoku. Drodzy Państwo nie o tym wawelskim, ale o smogu - śmiercionośnym trucicielu. Napisała do nas 12-letnia dziewczynka Emilka z Mielca - mówiła w zapowiedzi reportażu Elżbieta Jaworowicz. 

- Nie mogę oddychać. Jak ja mogę tutaj żyć? -  mówi jedna z kobiet w reportażu. Mieszkańcy naszego miasta zwrócili uwagę na wiele przypadków chorobowych, które mogą mieć dużo wspólnego z tym czym oddychamy w regionie. Jedna z pielęgniarek wskazała, że pracując w Mielcu w onkologicznym hospicjum, gdzie najczęściej ma obecnie do czynienia z pacjentami w wieku 30-40 lat. 

W reportażu wypowiedział się radny miejski Jarosław Szczerba, który podkreślił, że ostatnia inwestycja modernizacyjna zakładu, jego zdaniem była rozbudową. - Oni zainwestowali 500 mln w rozbudowę produkcji. Skoro są tacy transparentni to czego nie zamontują stałego monitoringu na wszystkich emitorach?  - pyta się Jarosław Szczerba.

Mieszkańcy zwrócili uwagę na polskie prawo o ochronie środowiska, które zdaniem ich zdaniem sprzyja działalności takich zakładów w kraju, a nie chroni tych, którzy muszą sąsiadować z takimi fabrykami.  

Na końcu reportażu słyszymy szokujące zdanie jednego z mieszkańców, który mówi - My się nie poddamy, bo czeka nas śmierć - 

Do dyskusji w studio zaproszono przedstawicieli trzech miast: Mielca, Szczecinka i Żar - w których Kronospan prowadzi swoje fabryki. Eksperci, którzy byli w studio zwrócili uwagę na to, że do programu nie przyszedł żaden przedstawiciel koncernu. Eksperci wskazali na decyzje administracyjne w sprawie kar, za przekroczenia związane z emisją przemysłową. Niestety w gronie ekspertów nie było przedstawiciela WIOŚ, czyli rządowej instytucji, która zajmuje się przypadkami zanieczyszczenia środowiska. 

Obecny  w studio doradca Premiera RP wskazał, że jego zdaniem wadliwa jest polityka związana z działalnością takich zakładów w danym mieście. Inny ze specjalistów wskazywał, że obywatele mają prawo pozywać samorząd do odpowiedzialności karnej za to, co dzieje się z powietrzem. Obecna w studio senator RP Lidia Staroń zadeklarowała, że napisze do Marszałka Podkarpacia Władysława Ortyla. Prawdopodobnie będzie chciała interweniować w sprawie cofnięcia pozwolenia zintegrowanego. 

Na koniec - w programie pojawił się rolnik z pomidorami - dlaczego? Nie wiadomo - ale chyba taka konwencja programu. 

W programie zabrakło dyskusji o deklaracjach Rządu, który w osobie Ministra Środowiska, który był w Mielcu i zapowiedział zmiany w polskim prawie, które miało zmienić zasady funkcjonowania takich zakładów. Zabrakło rozmowy o państwowych służbach ochrony środowiska i tego jak obecnie radzą sobie z kontrolowaniem zakładów przemysłowych.

W programie z Mielca wzięli udział: Dorota Chorązka - lek. weterynarii i Mikołaj Skrzypiec - ze Stowarzyszenia "Specjalna Strefa Ekologiczna". Wypowiedzi pani Doroty zostały opublikowane, ale w programie nie ma żadnej wypowiedzi pana Mikołaja. Dlaczego?  

Czekamy na Państwa opinie w tej sprawie

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE