Uczniowie szkoły w Radomyślu Wielkim upamiętnili Żołnierzy Niezłomnych biorąc udział w akademii, konkursach, warsztatach edukacyjnych oraz w już VI Szkolnym Biegu Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Bardzo interesującym wydarzeniem były warsztaty edukacyjne, które prowadziła Katarzyna Kyc z Rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Pani edukator w niezwykle interesujący sposób przedstawiła uczniom klas 0-III historię kaprala Wojtka, niedźwiedzia, który został żołnierzem.
Zaś uczniowie klas starszych mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych faktów na temat pułkownika Łukasza Cieplińskiego. Jak wielu innych bohaterów walk o wolność i niepodległość polski - ofiar komunistycznego aparatu represji- Łukasz Ciepliński spoczywa w nieznanym miejscu.
Ponadto dla uczniów zostały zorganizowane konkursy: historyczny, angielsko - historyczny oraz plastyczny.
Nagrodzeni w:
III Szkolny Konkurs Angielsko - Historyczny ,, płk Łukasz Ciepliński - the hero”
- I miejsce - Wiktoria Grzech kl. VII a
- II miejsce - Kacper Grzech kl. VII a
- III miejsce - Patrycja Idzik kl. V b
- I miejsce - Faustyna Szęszoł kl. VI a
- II miejsce - Kinga Żala kl. VIa
- III miejsce -Kamila Szkutnik kl. Vb
- I miejsce - Amadeusz Skiba kl. Va
- II miejsce - Emilia Jołda kl. Va
- III miejsce - Jakub Turczyn kl. IVa
- I miejsce - Liliana Augustyn kl. IIa
- II miejsce - Lena Bielat kl. IIa
- III miejsce - Emilia Pędrak kl. IIb
Jednym z punktów obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole był udział w VI Szkolnym Biegu Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bieg na dystansie 1963 m ma znaczenie symboliczne i odnosi się do roku, w którym poległ w walce ostatni żołnierz niezłomny - Józef Franczak, ps. Lalek. Po biegu nasi uczniowie otrzymali pamiątkowe upominki.
Uczestnictwo w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych pełni ważną rolę edukacyjną. Przypomina osoby i wydarzenia, które komunistyczna cenzura skazała na zapomnienie. Udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych to okazja do poznawania historii, ale także wartości, za które starsze pokolenie było gotowe walczyć, a nawet oddać życie - przekazuje koordynator projektu - Barbara Żala
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.