Reklama

Dotykając klamki można się zarazić. Wirus na stali i plastiku może przetrwać nawet 3 dni

Opublikowano:
Autor:

Dotykając klamki można się zarazić. Wirus na stali i plastiku  może przetrwać nawet 3 dni - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Koronawirus rozprzestrzenia się przede wszystkim drogą kropelkową. Ale wielu już zapomniało, że potrafi również pozostawać długo na powierzchniach stałych i zarażać.

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, gdy chory mówi, kaszle lub kicha. Przelatuje na odległość około 2 metrów od zarażonej osoby.

 Jednocześnie jak wykazały badania w powietrzu i na różnych przedmiotach wirus może pozostawać żywotny przez wiele godzin, a nawet dni.  I tak na miedzi wirus jest w stanie przetrwać do 4 godzin, ale już na papierze i tekturze nawet dobę, a na plastiku i stali nierdzewnej nawet dwie do trzech dób.
CZYTAJ TAKŻE:Koszmar chorej na koronawirusa. Drugi dzień bezskutecznie dzwoni do sanepidu w Mielcu

Z  rzeczy użytkowych, z którymi spotykamy się na co dzień i na których mogą być wirusy warto wymienić m.in. klamki, guziki w windzie, poręcze w autobusach.

Oczywiście wirusem nie można się zarazić przez skórę i sam fakt, że dotkniemy klamki, na której jest wirus nie oznacza, że się zarazimy. Ale jeśli wirus znajdzie się na naszej dłoni, a potem tą dłonią dotkniemy naszej twarzy (śluzówki ust, oczu czy nosa) to możemy przenieść go z powierzchni na siebie. Tym bardziej, że przeciętnie każdy człowiek dotyka swojej twarzy 16 razy na godzinę i bardzo trudno powstrzymać się przed tym odruchem.

Dlatego tak ważne, o czym też już wielu zapomniało,  jest częste i właściwe  mycie rąk  przez co najmniej  30 sekund lub ich dezynfekowanie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE