Inhalacje rozrzedzają zalegającą wydzielinę
Wdychanie pary wodnej pomaga rozrzedzić wydzielinę zalegającą w płucach oraz zatokach, dzięki czemu proces zdrowienia staje się szybszy i mniej bolesny. Współcześnie na rynku dostępne są specjalne urządzenia do generowania leczniczej pary. Koszt inhalatora ze średniej półki cenowej to ok. 100 zł. Co kilka miesięcy należy zadbać o wymianę maseczki, wężyka i innych części zalecanych przez producenta. Z reguły jest to wydatek rzędu 10 – 50 zł.Równie skuteczną metodą jest inny, znany od wieków sposób. Należy wrzątkiem zalać w naczyniu odpowiednie zioła (ok. 1 łyżkę suszu na litr wody) i pochylić się nad nią w odległości, która ochroni nas przed oparzeniem. Przykrywając głowę ręcznikiem pilnować, aby jak najmniejsza ilość pary uciekła na zewnątrz. Dorośli powinni przeprowadzać zabieg przez ok. 15-20 minut. Dzieci pod kontrolą opiekuna nieco krócej – do 10 minut. Parę wdychamy nosem, wydychamy zaś ustami.
Jakie zioła na kaszel i katar?
W przypadku kataru najlepsze działanie oczyszczające zatoki wykazują inhalacje z rumianku, rozmarynu, majeranku oraz szałwii lekarskiej. W aptekach dostępne są również specjalne olejki eteryczne. Doskonałym wyborem będzie aromat eukaliptusowy, który wykazuje właściwości antybakteryjne oraz przeciwgorączkowe. Wystarczy zamiast naturalnych ziół dodać do wrzątku ok. 15 kropli preparatu.Z kaszlem suchym najlepiej poradzą sobie rumianek i rozmaryn, które nawilżą podrażnioną śluzówkę. Z kolei wydzielinę przy kaszlu mokrym rozrzedzą tymianek, koper włoski i podbiał. Z olejków najlepsze działanie wykazują: sosnowy, tymiankowy i z drzewa herbacianego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.