Reklama

Do lekarza tylko z dużą kasą. Wzrost cen usług medycznych najwyższy w Europie

Opublikowano:
Autor:

Do lekarza  tylko z dużą kasą. Wzrost cen usług medycznych najwyższy w Europie  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wzrost cen usług stomatologicznych i medycznych bije w Polsce rekordy. Jak podał tygodnik gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego ceny usług stomatologicznych wzrosły w sierpniu tego roku w porównaniu do sierpnia 2019 roku o 14,5 proc., a usług lekarskich o 12,2 proc. Jesteśmy pod tym względem niechlubną europejską czołówką.

Jak podaje dalej  Tygodnik Gospodarczy  Polskiego Instytutu Ekonomicznego, ceny usług rosną szybciej niż ceny towarów. Gdy porównamy sierpień 2020 do sierpnia 2019 to  wzrost cen usług wynosił 6,6  proc., podczas gdy towarów 1,5  proc.

Najwyższą dynamikę wzrostu cen odnotowano w przypadku następujących usług: wywóz śmieci (o 50,5 proc.), finansowych i świadczonych przez banki (42,9 proc.), fryzjerskich, kosmetycznych i pielęgnacyjnych (13,5 proc.) oraz opieki społecznej (12,4 proc.).

Jeśli chodzi o służbę  zdrowia to tu najszybciej rosły ceny usług stomatologicznych (o 14,5 proc.) i lekarskich ( 12,2 proc.).  Inne usługi medyczne i towary rosły już znacznie wolniej. Przykładowo wyroby farmaceutyczne ( o 3,5 proc.), usługi szpitalne i sanatoryjne ( o 3,3 proc.), urządzenia i sprzęt terapeutyczny ( o 2,1 proc.)".

Wzrost cen usług medycznych był najwyższy w Europie ( taki sam przyrost 12,2 proc. odnotowała też Litwa).  Jeśli chodzi o ceny usług stomatologicznych to byliśmy też niestety w europejskiej czołówce. Wyprzedziła nas w tej niechlubnym zestawieniu tylko Litwa, gdzie wzrost  cen wynosił 15,3 proc.(przypomnijmy w Polsce 14,5 proc.).

Jak twierdzą eksperci  gdyby sytuacja związana z pandemią koronawirusa i  związaną z tym koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego pracownikom i pacjentom ustabilizowała się, to wzrosty cen usług medycznych mogłyby wyhamować. Nic na to jednak nie wskazuje. Dziś odnotowaliśmy rekordową liczbę zachorowań na koronawirusa wynoszącą 1002 osoby.

Usługi stomatologiczne i medyczne będą więc zapewne rosnąć, co dla wielu osób z niższych grup dochodowych może oznaczać niemożliwość pójścia do stomatologa czy lekarza. Po prostu nie będzie ich na to stać. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE