Reklama

Diecezja tarnowska ma dokument prewencyjny, na temat ochrony małoletnich przed przestępstwami na tle seksualnym

Opublikowano:
Autor:

Diecezja tarnowska ma dokument prewencyjny, na temat ochrony małoletnich przed przestępstwami na tle seksualnym - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W ostatni piątek 28 czerwca Biskup Tarnowski Andrzej Jeż podpisał specjalny dokument z zaleceniami duszpasterskimi, które mają chronić małoletnich przed zagrożeniem przestępstw na tle seksualnym.

Zgodnie z wskazówkami Komisji Episkopatu Polski poszczególne diecezje powołały instytucje, które mają zająć się duszpasterską troską nad tematyką przestępstw na tle seksualnym. W Tarnowie jest już specjalny zespół księży, którzy zostali powołani do takiej pracy. W ostatni piątek ks Ryszard Kantor (delegat biskupa tarnowskiego ds. przestępstw na tle seksualnym), wspólnie ze swoimi współpracownikami zaprezentował specjalną diecezjalną instrukcję na temat ochrony małoletnich w kościele diecezjalnym. 

Powstanie dokumentu, to zdaniem jego autorów profesjonalne podejście i gwarancja Kościoła Tarnowskiego o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w działaniach duszpasterskich podejmowanych w diecezji. 

Kuria diecezjalna jakiś czas temu powołała szereg specjalistów, którzy mają zajmować się tym tematem. Delegatem biskupa został ks dr hab. Robert Kantor. Kuria powołała dwóch duszpasterzy, którzy mają pomagać ofiarom wykorzystywania seksualnego, ich rodzinom i wspólnotom kościelnym. W Tarnowie taką rolę będzie pełnić ks. dr Adam Nita (proboszcz parafii katedralnej), a w Wojniczu ks. dr Jan Gębarowski (parafia kolegiacka). Diecezja ma też kuratora dla duchownych oskarżonych/skazanych za przestępstwo wykorzystania seksualnego małoletnich i został nim ks. dr Krzystof Bułat wikariusz biskupi ds. stałej formacji duchowieństwa. 

Specjalny dokument ma kilkadziesiąt stron. Kilkanaście rozdziałów mówi o tym jak duszpasterze mają postępować w sytuacji pracy z małoletnimi.  Zdaniem władz diecezji przygotowanie takiej instrukcji to jasne stanowisko Diecezji Tarnowskiej, która przyjmuje kategoryczną postawę wobec przypadków nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec małoletnich. 

Udostępniamy dokument poniżej. Jak zapowiada diecezja, już niedługo instrukcja zostanie wydrukowana nakładem diecezjalnego wydawnictwa Biblios. 

Tutaj znajduje się specjalna strona kontaktowa Zespołu ds. ochrony dzieci i młodzieży w diecezji - TUTAJ

 

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE