Czym jest ocena punktowa BIK?

Opublikowano:
Autor:

Czym jest ocena punktowa BIK? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Myślisz o wzięciu kredytu? Jeśli tak, przyda ci się dobra ocena punktowa w BIK. To na jej podstawie banki oceniają, czy ktoś jest wiarygodnym kredytobiorcą. Jaki scoring BIK jest wystarczający, aby otrzymać kredyt i jak można sprawdzić swoją punktację? Co oznacza stosowana w raporcie BIK skala? Dowiedz się najważniejszych informacji na temat oceny punktowej BIK!

Po co stosowana jest ocena punktowa w BIK?

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która została założona przez Związek Banków Polskich oraz banki prywatne w 1997 roku. Jej zadaniem jej gromadzenie i udostępnianie danych na temat klientów wszelkich instytucji finansowych. W BIK znajdziesz więc dane na temat wszystkich swoich spłaconych i niespłaconych zobowiązań, a także ocenę punktową. Odnosi się ona do zdolności kredytowej (możliwości spłaty zaciągniętego zobowiązania) i jest określana za pomocą systemu punktów i tzw. gwiazdek. Im wyższy wynik w BIK, tym większa szansa na to, że dostaniesz kredyt.

Ocena punktowa w BIK sprawdzana jest bowiem przez instytucje, w których ubiegasz się o kredyt lub pożyczkę. To minimalizowanie ryzyka. Jeśli scoring będzie niewystarczający, to bank może uznać, że nie będziesz w stanie spłacić zobowiązania i odmówi ci udzielenia kredytu. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie wysokiej oceny punktowej BIK. A ponieważ do tej bazy trafiają tylko te osoby, które mają/miały jakieś zobowiązania, to konieczne będzie zadłużenie się i spłata kredytu/pożyczki na czas. Jeśli nie masz na swoim koncie żadnych pożyczek (nawet tych na raty), to dla banku jesteś “czystą kartą” - nie wiadomo, czego się spodziewać. To nawet gorzej, niż posiadać drobne opóźnienie w spłacie pożyczki. Dlatego warto chociaż raz w życiu wziąć pożyczkę lub sprzęt na raty. Dzięki temu w przyszłości łatwiej będzie ci starać się np. o kredyt hipoteczny.

Jednak czy to wszystko oznacza, że nie można dostać żadnego zobowiązania bez sprawdzania scoringu? Na szczęście nie. Jeśli masz niski wynik, możesz wziąć pożyczkę bez BIK. Najlepsze oferty znajdziesz w wygodnym rankingu: https://loando.pl/wpis/pozyczki-chwilowki-bez-bik 

Jak sprawdzić swoją ocenę punktową w BIK?

Aby ją sprawdzić, należy pobrać raport BIK. Pojedynczy raport kosztuje 39 zł, a sześć raportów wraz z alertami na 12 miesięcy (ostrzeżeniami przed tym, że ktoś usiłuje wziąć na ciebie pożyczkę) 99 zł. Raport można otrzymać, jeśli założysz konto w portalu BIK oraz zapłacisz odpowiednią kwotę (w zależności od wybranej opcji). Do założenia konta wymagane są następujące dane:

  • imię i nazwisko, adres e-mail i numer telefonu,
  • seria i numer dowodu osobistego, numer PESEL, data wydania dokumentu oraz data jego ważności,
  • dokładny adres zamieszkania,
  • zgoda na przetwarzanie danych osobowych oraz zgoda marketingowa.
Nie musisz się martwić, że informacje podane podczas rejestracji będą jawne, ponieważ dane zgromadzone w BIK chronione są tajemnicą bankową.

Scoring to nie wszystko - zobacz, jakie jeszcze dane o tobie gromadzi BIK: https://gorzowianin.com/wiadomosc/11034-sprawdzanie-zdolnosci-kredytowej-%E2%80%93-jakie-dane-gromadzi-o-nas-bik.html Z raportu BIK możesz się dowiedzieć, czy informacje o spłaconych ratach są przekazywane do BIK regularnie i prawidłowo. Jeśli okaże się, że w raporcie widnieją spłacone już zobowiązania (jako nieuregulowane), możesz zgłosić się do właściwej sytuacji i poprosić o wyjaśnienie sprawy.

Ocena punktowa BIK - jaka jest wystarczająca dobra do kredytu?

Jeszcze cztery lata temu, czyli w 2017 roku, scoring BIK określany był skalą od 192 do 630 punktów. Do tego punktom odpowiadały zapisy graficzne, czyli gwiazdki (od 1 do 5). Obecnie skala ta wynosi od 0 do 100 punktów. Im więcej punktów, tym większa szansa na uzyskanie kredytu. Niską oceną punktową BIK jest scoring od 0 do 59. Dobra ocena pozwalająca na uzyskanie kredytu to od 60 do 80, ale wciąż istnieje możliwość odmowy banku.

Dlatego najlepszym wynikiem jest od 80 do 100 w scoringu. Aby go osiągnąć, terminowo spłacaj wszystkie zobowiązania. Jeśli wiesz, że nie dasz rady, skorzystaj z wakacji kredytowych - taka informacja może trafić do BIK, ale nie powinna mieć wpływu na ocenę punktową. Jeszcze w 2020 roku Rzecznik Finansowy osobiście wystąpił do BIK i Związku Banków Polskich  o wyjaśnienia w tej sprawie: https://rf.gov.pl/2020/04/29/rzecznik-finansowy-interweniuje-w-sprawie-informowania-bik-o-skorzystaniu-z-wakacji-kredytowych/ 

Jak poprawić niski scoring BIK?

Po pierwsze jeśli posiadasz zaległe zobowiązania, konieczne je spłać (w miarę możliwości). Pewne długi mogą się przedawnić, ale przez wiele lat wpływają one na obniżenie twojego scoringu w BIK. Jeśli możesz, nadpłacaj raty pożyczek i kredytów. Takie działanie zwiększa wynik. Nie obawiaj się zaciągania pożyczek w sprawdzonych miejscach. Pamiętaj, że osoba bez żadnej punktacji w BIK jest dla banku bardziej niewiarygodna niż klient z niskim scoringiem. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE