Reklama

Czyhają na naszą naiwność

Opublikowano:
Autor:

Czyhają na naszą naiwność - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości "Witam! Wzywam do uregulowania wszelkich płatności związanych z dostarczonym towarem. W załączniku przesyłam nieopłaconą fakturę". Takiej treści e-maile przychodzą na skrzynki przedsiębiorców, by w rezultacie wymusić od nich pieniądze.

Mieleccy przedsiębiorcy, a często również osoby prywatne, bombardowani są ogromną liczbą wiadomości mailowych, sugerujących zawarcie z kimś jakiejś transakcji. Mogą one brzmieć na przykład tak:

Szanowni Państwo. W załączeniu przesyłamy fakturę VAT. Faktura nr 102515-025325-0/05/2017 z 9 sierpnia 2017. Do zapłaty: 400,01 zł. Prosimy o terminową płatność. Z wyrazami szacunku... (tu znajduje się imię i nazwisko oraz nr telefonu kom.)

I jeszcze jeden oryginalny przykład: Witam. Przesyłam elektroniczną wersję faktury 5135 wystawionej dnia 16/08/2017. Proszę o potwierdzenie otrzymania faktury. Pozdrawiam serdecznie.
Bombardowani wiadomościami

- Na moją mailową skrzynkę firmową przychodzi od kilku do kilkunastu takich wiadomości dziennie, mam już tego dosyć – żali się jeden z mieleckich przedsiębiorców, który pokazuje nam na monitorze swoją skrzynkę odbiorczą. Faktycznie, w przeciągu tygodnia otrzymał dokładnie 67 wiadomości, które sugerują jakieś rozliczenia, prośby o uregulowanie rzekomo niezapłaconej faktury, odsyłając jednocześnie do załączników, które mają zawierać fakturę lub szczegółowe wyjaśnienia.

Adresy, z których przychodzą wiadomości, są zwyczajne – nie ma w nich nic podejrzanego, a niekiedy podszywają się pod istniejące firmy, np. [email protected] lub: mailto:[email protected] 

Czasami w załączniku jest prawdziwa faktura, a czasami załącznik jest spakowany - po rozpakowaniu okazuje się, że jest to wirus.

- Przychodzą również maile, które podszywają się np. pod kuriera DHL lub DPD - że właśnie została wysłana do kogoś przesyłka, której szczegółowy opis znajduje się w załączniku. A załącznikiem jest wirus lub oprogramowanie szpiegujące. Jeśli ktoś rzeczywiście czeka na kuriera, bardzo łatwo można się nabrać.
Nieświadomość

- Chodzi o rodzaj przestępczości określany jako phishing - mówi Anna Klee z Zespołu Prasowego Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Phishing jest przestępstwem, które nieświadomego użytkownika w codziennym życiu może narazić na wiele przykrych konsekwencji. Ofiara tego rodzaju oszustwa otrzymuje zazwyczaj na swoją skrzynkę pocztową wiadomość z prośbą o potwierdzenie swoich danych, np. bankowych lub innych dotyczących loginu, hasła poprzez kliknięcie w link załączony do wiadomości. Uzasadnienie może być różne, np. że konto użytkownika zostało zablokowane z uwagi na podejrzenie włamania do bankowości elektronicznej i zachodzi konieczność weryfikacji użytkownika w celu odblokowania konta poprzez poprawne zalogowanie się. Jeżeli użytkownik zdecyduje się na to, motywowany obawą o utratę środków, to z chwilą takiego zalogowania sprawca pozyskuje dane dostępowe do konta. 

Więcej w 34 numerze Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE