reklama
reklama

Czy w ten piątek można jeść mięso? Kościół odpowiada

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Czy w ten piątek można jeść mięso? Kościół odpowiada - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW piątek przypadający 25 kwietnia 2025 roku wierni Kościoła katolickiego mogą bez wyrzutów sumienia sięgnąć po potrawy mięsne. Tego dnia bowiem nie obowiązuje tradycyjna piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
reklama

Powód? Trwa Oktawa Wielkanocy, czyli wyjątkowy czas w liturgii, w którym każdy dzień ma rangę uroczystości.

 

 

Oktawa, jak sama nazwa wskazuje, to osiem dni, które w Kościele katolickim następują po najważniejszym święcie chrześcijańskim – Zmartwychwstaniu Pańskim. Rozpoczyna się w Niedzielę Wielkanocną, a kończy w II Niedzielę Wielkanocną, znaną także jako Niedziela Miłosierdzia Bożego (nazywaną dawniej Białą Niedzielą).

W tym czasie każdy dzień traktowany jest jak przedłużenie Wielkiej Nocy. Liturgia podkreśla radosny charakter zmartwychwstania Chrystusa, a Kościół celebruje te dni jako uroczystości, co w praktyce oznacza, że:

  • nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, nawet w piątek,
  • w formularzu mszy świętej pojawia się podwójne „alleluja” na zakończenie,
  • nie wolno odprawiać mszy żałobnych, z wyjątkiem mszy pogrzebowych.
Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, katolicy powinni w każdy piątek roku powstrzymać się od spożywania mięsa (z wyjątkiem, gdy piątek przypada w dniu uroczystości liturgicznej). A ponieważ Oktawa Wielkanocy znosi wszystkie inne święta i posty, piątek w tym okresie ma status uroczystości, co automatycznie zwalnia z obowiązku postnego.

reklama

Choć Oktawa kończy się w drugą niedzielę po Wielkanocy, okres wielkanocny w Kościele trwa dalej – aż do uroczystości Zesłania Ducha Świętego, czyli tzw. Pięćdziesiątnicy, która w tym roku przypada 8 czerwca.

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (czyli tzw. post jakościowy) obowiązuje każdego katolika od 14. roku życia. Natomiast post ścisły (czyli ilościowy – jeden posiłek do syta i dwa lekkie) dotyczy osób między 18. a 60. rokiem życia i obowiązuje tylko w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo