Powód? Trwa Oktawa Wielkanocy, czyli wyjątkowy czas w liturgii, w którym każdy dzień ma rangę uroczystości.
Oktawa, jak sama nazwa wskazuje, to osiem dni, które w Kościele katolickim następują po najważniejszym święcie chrześcijańskim – Zmartwychwstaniu Pańskim. Rozpoczyna się w Niedzielę Wielkanocną, a kończy w II Niedzielę Wielkanocną, znaną także jako Niedziela Miłosierdzia Bożego (nazywaną dawniej Białą Niedzielą).
W tym czasie każdy dzień traktowany jest jak przedłużenie Wielkiej Nocy. Liturgia podkreśla radosny charakter zmartwychwstania Chrystusa, a Kościół celebruje te dni jako uroczystości, co w praktyce oznacza, że:
- nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, nawet w piątek,
- w formularzu mszy świętej pojawia się podwójne „alleluja” na zakończenie,
- nie wolno odprawiać mszy żałobnych, z wyjątkiem mszy pogrzebowych.
Choć Oktawa kończy się w drugą niedzielę po Wielkanocy, okres wielkanocny w Kościele trwa dalej – aż do uroczystości Zesłania Ducha Świętego, czyli tzw. Pięćdziesiątnicy, która w tym roku przypada 8 czerwca.
Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (czyli tzw. post jakościowy) obowiązuje każdego katolika od 14. roku życia. Natomiast post ścisły (czyli ilościowy – jeden posiłek do syta i dwa lekkie) dotyczy osób między 18. a 60. rokiem życia i obowiązuje tylko w Środę Popielcową i Wielki Piątek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.