Reklama

Czy w Mielcu powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego? Są pewne przeszkody

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie:

Czy w Mielcu powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego? Są pewne przeszkody - Zdjęcie główne

Radna powiatowa Maria Należna wnioskuje do starostwa o utworzenie Centrum Zdrowia Psychicznego w Mielcu. | foto AŁ

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Według danych na zaburzenia psychiczne cierpi około 8 milionów dorosłych Polaków, z których co roku 1,5 miliona trafia do szpitali psychiatrycznych. Wielu potrzebujących pomocy mieszka w powiecie mieleckim. Dlatego radna powiatowa Maria Należna złożyła interpelację do starosty i Zarządu Powiatu Mieleckiego w sprawie utworzenia Centrum Zdrowia Psychicznego w Mielcu. Czy jest na to szansa?

- Celem mojej interpelacji jest zapewnienie opieki nad pacjentem w jego własnym środowisku. Wiele osób cierpi z powodu zaburzeń psychicznych, a jeszcze więcej zmaga się z problemami natury psychicznej występującymi w rodzinie czy w środowisku pracy. Często słyszymy o tragediach ludzi, którzy nie poradzili sobie bez pomocy, o zaburzeniach depresyjnych, o próbach samobójczych, samobójstwach. Problemy te powszechnie zdarzają się także w naszym środowisku – czytamy w interpelacji radnej Marii Należnej.

Takie centra już powstały w Polsce

Jak argumentuje dalej radna, w naszym kraju wprowadzono pilotażowy Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022, a w ramach tego programu powstały m.in. 33 centra zdrowia psychicznego. Program określa strategię mającą na celu działania takie jak: zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi kompleksowej, wszechstronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej oraz innych form opieki i pomocy niezbędnej do życia w środowisku rodzinnym i społecznym. Celem programu jest m.in. upowszechnienie środowiskowego modelu psychiatrycznej opieki zdrowotnej.

Na stronie internetowej programu czytamy, że "Pilotaż ma trwać do końca 2022 roku, po czym centrów ma powstać więcej."

- Należy zatem podjąć działania, aby na terenie powiatu mieleckiego utworzyć takie centrum – wnioskuje Maria Należna.

Szpital odpowiada

- Wojewoda Podkarpacki 31 grudnia 2021 r. ogłosił zatwierdzony przez Ministra Zdrowia wojewódzki plan transformacji dla województwa podkarpackiego na lata 2022-2026. Jednym z wyzwań sytemu opieki zdrowotnej ujętym w planie jest poprawa zabezpieczenia kadr medycznych dla systemu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych. W tym celu niezbędne są działania inwestycyjne oraz organizacyjne, mające na celu stworzenie sieci Centrów Zdrowia Psychicznego dla dorosłych oraz sieci placówek opieki psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży według modelu 3 poziomów referencyjnych.

Jak czytamy dalej, w planie powiat mielecki ma utworzyć około 28 łóżek w celu zapewnienia dostępności do stacjonarnej opieki psychiatrycznej dla dorosłych, zwłaszcza w odniesieniu do przypadków pilnych, poprzez dostosowanie istniejących zasobów do potrzeb zdrowotnych ludności oraz zapewnienie szerszego dostępu do opieki środowiskowej – czytamy w odpowiedzi sporządzonej przez Małgorzatę Topolską, zastępcę dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych Szpitala Specjalistycznego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu.

Jak informuje mielecki szpital, Narodowy Fundusz Zdrowia dnia 14 października ubiegłego roku zwrócił się do Starosty Powiatu Mieleckiego z propozycją, aby Szpital Specjalistyczny w Mielcu był realizatorem Centrum Zdrowia Psychicznego typu A dla pacjentów powiatu mieleckiego. Szpital z aprobatą przychylił się do propozycji Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jest taka potrzeba

- Obecnie w powiecie mieleckim funkcjonuje tylko jedna poradnia zdrowia psychicznego, brakuje oddziału stacjonarnego i oddziału dziennego psychiatrycznego dla dorosłych. Mając na uwadze troskę o zdrowie mieszkańców powiatu mieleckiego, uzasadnionym jest utworzenie Centrum Zdrowia Psychicznego w naszym regionie – odpowiada radnej Małgorzata Topolska.

Szpital zaznaczył, że przeszkoda, jaka może się pojawić w przypadku organizowania Centrum Zdrowia Psychicznego, wiąże się z problemami kadrowymi. Niestety w Polsce brakuje lekarzy psychiatrów, pielęgniarek psychiatrycznych i psychologów klinicznych, a także chętnych do pracy w sektorze publicznym psychoterapeutów.

Aby takie centrum powstało w Mielcu, trzeba znaleźć specjalistów i pieniądze. Czy to się uda mieleckiemu starostwu i władzom szpitala – czas pokaże. Jak wynika z przedstawionych danych, potrzeby w tym zakresie są ogromne. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy