Reklama

Czy dziś jeszcze ktoś wróży?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Czy dziś jeszcze ktoś wróży?  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeszcze dzisiejsi 40-latkowie pamiętają doskonale, jak na Starówce czy "przy torach" można było spotkać kobiety narodowości romskiej, najczęściej starsze, które za drobny datek, były gotowe przepowiedzieć dobry los. Dziś taki obrazek praktycznie zniknął już z krajobrazu miasta.

Dziś Romów jest w Mielcu mniej niż jeszcze w 1964, kiedy wydano decyzję o ich przymusowym osiedleniu. Większość mieszka w Miasteczku Młodego Robotnika i na ul. Inwestorów.

To tam, niedaleko obwodnicy, 10 km od centru miasta, powstało osiedle - w założeniu dla osób w trudnej sytuacji materialnej.

Inwestycja mieszkań socjalnych przy ul. Inwestorów to 48 mieszkań, które oddane były do użytku w 2011 roku. Pierwsi ludzie pojawili się tu dziesięć lat temu, w 2012 roku. Całość inwestycji kosztowała 4,9 miliona złotych, były to budynki wraz z otoczeniem, doprowadzenie mediów.

Jednak część osiedla zamieszkana przez Romów pozytywnie się wyróżnia, jest zadbana, kwitną kwiaty, jest kolorowo. Jeszcze kilka lat temu Romowie przyznawali, że jest tu lepiej, niż za Górką Cyranowską, więcej przestrzeni.

Choć dziś Romowie musieli porzucić swój koczowniczy tryb życia, to zostało im przecież wrodzone przez wieki wędrówki umiłowanie do wolności, ognisk, śpiewu, zabawy. W ich mieszkaniach dużo jest bibelotów, porcelanowych figurek, obrazów i pełen porządek, nie ma kurzu i brudu. Chcą ładnie, godnie żyć...

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy