Reklama

Czy będzie protest pracowników szpitala? - Jest stanowisko dyrekcji

Opublikowano:
Autor:

Czy będzie protest pracowników szpitala? - Jest stanowisko dyrekcji - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak informują działacze związkowi w mieleckim szpitalu prawdopodobnie dojdzie do likwidacji stacji łóżek. Czyszczeniem łóżek szpitalnych ma zająć się firma zewnętrzna. To szokująca informacja szczególnie dla pracowników, którzy zajmowali się dezynfekcją.

Działacze KZ NSZZ "Solidarność" przy mieleckim szpitalu rozpoczynają działania związane z rozpisaniem referendum strajkowego w tej sprawie. Warto przypomnieć, że zarówno dyrektor placówki Leszek Kwaśniewski, jak i starosta Zbigniew Tymuła w wypowiedziach medialnych zapewniali, że nie będą likwidować stacji łóżek.

Po 19 latach koniec

Stacja łóżek działa przy mieleckim szpitalu nieprzerwanie od 19 lat. Według informacji do jakich dotarła Solidarność - teraz czynności związane z czyszczeniem łóżek mają być powierzone firmie zewnętrznej, która ma być wybrana w drodze przetargu. To zdaniem działaczy związkowych działanie, które może znacznie wpłynąć na obniżenie poziomu usług medycznych w szpitalu. Obecnie łóżka wraz z materacem i kołdrą są czyszczone w odrębnym pomieszczeniu. Jeśli dojdzie do zmiany, to łóżka będą czyszczone na sali chorych. 

- Wbrew zapowiedziom dyrekcja likwiduje stację łóżek. Dyrektor o swoim zamiarze poinformował nas w zeszłym tygodniu. Dowiedzieliśmy się wtedy, że jednostka nie będzie funkcjonować już od 1 stycznia. Część pracowników ma zostać przeniesiona do innych jednostek szpitalnych, np. do kuchni, a część jeszcze nie wiadomo gdzie. Nikt z nami nie rozmawia. Nikt nie rozmawia z kierownikiem tej jednostki. To jest 14 pracowników i muszę tu powiedzieć, że obecnie atmosfera w pracy jest bardzo zła. Wiemy, że przetarg na prowadzenie usług czyszczenia łóżek jest już rozstrzygnięty. Naszym zdaniem jest on niekorzystny finansowo i przez to nie rozumiemy ten sytuacji - powiedział nam Bogusław Kołacz, wiceprzewodniczący Komisji Zakładowej "Solidarność" przy mieleckim szpitalu.

Stanowisko dyrekcji szpitala

Dezynfekcja łóżek na oddziale jest rozwiązaniem stosowanym niemal we wszystkich szpitalach w Polsce. Również w Szpitalu Specjalistycznym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu taka procedura od lat prowadzona jest na Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym i Chorób Wątroby oraz Oddziale Gruźlicy i Chorób Płuc (na piętrze gruźlicy). Mimo iż są to oddziały o zwiększonym ryzyku epidemiologicznym, badania, kontrole oraz wymazy z łóżek i pościeli wykazują wysoką skuteczność tego rodzaju dezynfekcji.
Zmiana sposobu dezynfekcji łóżek będzie zmianą organizacyjną systemu pracy, która pozwoli ograniczyć do minimum rozprzestrzenianie się zakażeń również na innych oddziałach szpitalnych. Ponadto, dezynfekcja na oddziałach ograniczy transport łóżek po terenie szpitala. Przewóz łóżek do stacji do tej pory generował nadmierne obciążenia wind, ich częste uszkadzanie czy też blokowanie traktów komunikacyjnych. Czyszczeniem łóżek zajmie się firma wyłoniona w drodze przetargu. Czternastu pracownikom dotychczasowej stacji łóżek, w miarę możliwości, zaproponowane zostaną inne stanowiska pracy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE