Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą 9 czerwca 2024. Każdy, kto najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18 lat, ma prawo głosować.
W czerwcu 2024 r. wybranych zostanie 720 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego, o 15 więcej w porównaniu z poprzednimi wyborami. W Polsce zostanie wybranych 53 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego.
Zgodnie z prawem UE, we wszystkich państwach członkowskich musi być stosowany proporcjonalny system wyborczy, który polega na podziale mandatów odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie. W Polsce, wybory do Parlamentu Europejskiego są bezpośrednie i proporcjonalne, co oznacza, że kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów.
- Okręg 1.: województwo pomorskie;
- Okręg 2.: województwo kujawsko-pomorskie;
- Okręg 3.: województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie;
- Okręg 4.: część województwa mazowieckiego (Warszawa i 8 powiatów: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński);
- Okręg 5.: część województwa mazowieckiego (pozostałe powiaty województwa mazowieckiego, które nie wchodzą w skład okręgu nr 4;
- Okręg 6.: województwo łódzkie;
- Okręg 7.: województwo wielkopolskie;
- Okręg 8.: województwo lubelskie;
- Okręg 9.: województwo podkarpackie;
- Okręg 10.: województwa małopolskie i świętokrzyskie;
- Okręg 11.: województwo śląskie;
- Okręg 12. województwa dolnośląskie i opolskie;
- Okręg 13. województwa lubuskie i zachodniopomorskie.
Członkowie komisji wyborczej mają obowiązek sprawdzić naszą tożsamość, stąd do lokalu wyborczego należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport. Głosowanie korespondencyjne umożliwione jest wyłącznie wyborcom z niepełnosprawnościami o potwierdzonym znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Zamiar głosowania korespondencyjnego wyborca musi zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed dniem wyborów.
Żeby głos był ważny, należy w kratce przy nazwisku wybranego kandydata postawić znak "X". W głosowaniu do Parlamentu Europejskiego oddajemy głos tylko na jedną osobę.
Kto z Mielca do Parlamentu Europejskiego?
- Elżbieta Burkiewicz - Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe, poseł, Mielec
- Monika Kurek (powiat mielecki - Dulcza Wielka) - Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica - Ukończyła Liceum Techniczne w Mielcu. Ma trójkę dzieci w wieku 17,16 i 5 lat. Przez pięć lat była członkiem rady wsi. Jest członkiem KGW. Jako mama niepełnosprawnego synka, dogłębnie interesuje się prawami osób z niepełnosprawnością, możliwościami i dostępem do terapii, a także tematami związanymi z przeciwdziałaniem wykluczeniu dzieci i młodzieży z orzeczeniem o niepełnosprawności.
- Jacek Wiśniewski - Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska (Mielec) - ur. 4 sierpnia 1976 r. w Mielcu. Mąż, ojciec trójki dzieci. W młodości pasjonował się piłką siatkową, przez wiele lat rozwijał swoje sportowe umiejętności, a także szkolił innych. Swoją ścieżkę zawodową rozpocząć w 1998 r. jako nauczyciel, trener. Od 2012 roku pełnił funkcję wicedyrektora, a w 2016 roku został dyrektorem Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Mielcu. W roku 2020 ukończył MBE in Community Managment - UE w Krakowie. W wyborach samorządowych w 2018 roku zwyciężył, jako kandydat Komitetu Razem dla Ziemi Mieleckiej, zdobywają 12 223 głosy (54,82%) i obejmując tym samym stanowisko Prezydenta Miasta Mielca do 2024 r. W roku 2020 przystąpił do Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski, w którym od 2021 r. pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu Podkarpackiego. Jest również członkiem zarządu Związku Miast Polskich. Aktualnie, kandydat do Europarlamentu 2024 z listy Koalicji Obywatelskiej.
- Władysław Ortyl - Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość - marszałek województwa podkarpackiego od 2013 r. Były senator i były wiceminister rozwoju regionalnego. Działacz gospodarczy, nauczyciel, inżynier lotnictwa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.