Reklama

Czwarte podejście do wyłonienia dyrektora szpitala w Mielcu. Czy wreszcie ostatnie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Czwarte podejście do wyłonienia dyrektora szpitala w Mielcu. Czy wreszcie ostatnie? - Zdjęcie główne

Rozpoczęło się czwarte podejście do wyboru dyrektora szpitala w Mielcu. | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zarząd Powiatu Mieleckiego ogłosił konkurs na dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Mielcu. To czwarte podejście obecnego zarządu do wyłonienia dyrektora. Czy wreszcie ostatnie?

Obecny Zarząd Powiatu Mieleckiego, na czele którego stoi kojarzony z PSL-em Stanisław Lonczak w marcu 2019 roku odwołał, powołanego przez poprzedników z PiS, dyrektora szpitala Leszka Kwaśniewskiego.

Szybko też  rozpisano konkurs na nowego dyrektora. Zgłosiło się 4 kandydatów. Komisja konkursowa postawiła na Józefa Więcława, 66- latka, który w latach 2002-2018 z powodzeniem kierował Szpitalem Powiatowym w Przeworsku.

Misja Józefa Więcława kończy się po roku

Józef Więcław  był już na emeryturze, ale postanowił ją zawiesić i przyszedł do Mielca z zadaniem wyprowadzenia mocno zadłużonego szpitala na prostą.  Rok 2019 kończy z  mniejszą o 2 mln zł  od planowanej, ale wciąż dużą  stratą – 12,7 mln zł.

Na początku 2020 roku coraz głośniej mówi się, że dyrektor szpitala ma inną koncepcję ratowania szpitala niż zarząd powiatu. Również współpraca na linii dyrektor – personel szpitala i związki zawodowe nie układa się najlepiej.

Z końcem marca 2020 roku dyrektor Józef Więcław dyplomatycznie złożył rezygnację z pełnionej funkcji dyrektora szpitala. Jego misja skończyła się po roku pracy.

Dobrze oceniany  Zbigniew Torbus odwołany po 2 miesiącach

Zarząd Powiatu Mieleckiego powierzył funkcję pełniącego obowiązki dyrektora szpitala Zbigniewowi Torbusowi. Torbus pracował już w szpitalu w Mielcu w okresie sierpień 2015 – maj 2016, pełniąc funkcję zastępcy dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych. Wrócił w lutym 2020 roku z zadaniem opracowania szczegółowego programu naprawczego szpitala.

Program przygotował. Został on przyjęty przez radę i zarząd powiatu.

Kiedy ogłoszono kolejny konkurs na dyrektora szpitala, murowanym kandydatem do jego wygrania był Zbigniew Torbus. Tak też się stało.

Niespodziewanie  jednak po 2 miesiącach pełnienia funkcji dyrektora, 7 grudnia  2020 roku został odwołany.

Co było powodem? Trudno to zrozumieć, ale Zbigniew Torbus, który na różnych dyrektorskich stanowiskach bywał wielokrotnie i miał do pomocy sztaby prawników i kadrowych zapomniał złożyć w wymaganym terminie oświadczenie majątkowe.  A tu prawo jest nieubłagane. Kto nie złoży w wymaganym terminie oświadczenia majątkowego  traci stanowisko.

Dyrektorskiego spektaklu ciąg dalszy

7 grudnia 2020 roku Zarząd Powiatu Mieleckiego odwołał dyrektora Zbigniewa Torbusa, bo w zaistniałej sytuacji nie miał innego wyjścia. Ale już następnego dnia czyli 8 grudnia 2020 roku powierzył mu pełnienie obowiązków dyrektora szpitala. I znów zgodnie z prawem, na okres do dnia wyłonienia w konkursie nowego dyrektora, ale nie dłużej niż na okres 6 miesięcy.

Dyrektor Zbigniew Torbus poniósł niby karę za krótką pamięć i nie  złożenie  w wymaganym czasie oświadczenia majątkowego w postaci  odwołania z pełnionej funkcji, ale de facto nadal ją pełnił, nadal urzędował w tym samym gabinecie, pobierał takie samo wynagrodzenie.  
 

Ten stan mógł trwać jednak tylko 6 miesięcy. Nie czekając aż tak długo  Zarząd Powiatu Mieleckiego  uruchomił na nowo wszystkie procedury, powołał odpowiednią komisję i w dniu 9 lutego 2021 roku ogłosił  kolejny konkurs na dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Mielcu.

I znów murowanym kandydatem do wygrania był Zbigniew Torbus. Ale o dziwo  nie wygrał.

Co znów się stało?  Zgodnie z przepisami żeby konkurs na dyrektora szpitala można przeprowadzić i wyłonić jego zwycięzcę musi się zgłosić co najmniej dwóch kandydatów. A zgłosił się tylko Zbigniew Torbus i konkurs musiał zostać unieważniony.

Czwarte podejście do wyłonienia dyrektora

I znów Zarząd Powiatu Mieleckiego zaczął całą procedurę wybory dyrektora szpitala od nowa. Wyłonił komisję konkursową, a w dniu wczorajszym (22 marca)  podjął uchwałę o ogłoszeniu kolejnego, czwartego już w tej kadencji  konkursu na dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Mielcu. Termin składania dokumentów to 27 kwietnia 2021 roku. Rozmowa kwalifikacyjna z kandydatami zaplanowana jest  na 18 maja 2021 roku.

Czy wreszcie ten nie przynoszący nikomu chluby spektakl z wyłonieniem dyrektora szpitala w Mielcu wreszcie się skończy? Miejmy nadzieję, że tak. Tym bardzie, że mamy trzecią, najgorszą z dotychczasowych fal koronawirusa i najważniejsze jest dziś zdrowie pacjentów, a nie zajmowanie się  od wielu miesięcy procedurami wyłaniania dyrektora szpitala. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy