reklama
reklama

Ćwiczenia policji i psów szkoleniowych. Głównym bohaterem mielecki Black Hawk [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych

Ćwiczenia policji i psów szkoleniowych. Głównym bohaterem mielecki Black Hawk [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
53
zdjęć

foto Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościMiędzynarodowa konferencja kynologiczna gromadząca ekspertów z całego świata oraz instruktorów i przewodników psów służbowych różnych służb mundurowych dobiegła końca.
reklama

Ćwiczenia praktyczne, których celem było przyzwyczajenie psów do pracy na pokładzie statków powietrznych (śmigłowca) to jeden z ostatnich elementów konferencji. Organizatorem wydarzenia był Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie wraz z Centralnym Pododdziałałem Kontrterrorystycznym Policji #BOA.

Podczas pierwszej części zajęć psy były stopniowo wprowadzane w nową sytuację, przyzwyczajając się do hałasu i ruchu powietrznego generowanego przez pracujący śmigłowiec. Przewodnicy wraz z psami i instruktorami wspólnie przechodzili poszczególne etapy treningu rozpoczynając od oswojenia psów służbowych z wnętrzem policyjnego Black Hawka oraz zapachem maszyny, aż do podbiegnięcia do włączonego śmigłowca.

W kolejnym etapie przystąpiono do bardziej złożonych i zaawansowanych zadań, takich jak podejmowanie z ziemi przewodnika z psem przy pomocy dźwigu pokładowego, wprowadzenie psów na pokład statku powietrznego oraz przerzut śmigłowcem w rejon działania. Koordynator zajęć podkreślał, że szczególną uwagę poświęcono na zapewnienie realistycznych warunków szkoleniowych, które jak najbardziej zbliżone były do sytuacji operacyjnych. Psy bojowe, takie jak owczarki belgijskie Malinois czy owczarki niemieckie, świetnie poradziły sobie z wyzwaniami, co pozwoliło na płynne przejście do kolejnych etapów zajęć.

reklama

Najbardziej wymagającym aspektem szkolenia było zadanie polegające na pościgu oraz zaatakowanie i obezwładnienie "napastnika" bezpośrednio po zlokalizowaniu go przez psy podczas lądowania śmigłowca. Ta część szkolenia wymagała precyzji, determinacji i szybkiego reagowania ze strony zarówno psów, jak i ich przewodników. 

reklama

Wartością dodaną niespełna dwutygodniowego szkolenia było budowanie czujności, odwagi, ciętości, a także wyrabianie nieufności w stosunku do osób obcych u psa. Choć psy poddawane były stopniowemu obciążeniu układu psycho-fizycznego, cały proces szkoleniowy ukazał nie tylko niezwykłe zdolności psów służbowych do adaptacji w dynamicznych sytuacjach, ale także znaczenie skrupulatnego planowania, współpracy i zaufania między przewodnikiem a psem. Jak podkreślają instruktorzy, szkolenie psów służbowych wymaga nie tylko cierpliwości i determinacji, ale także głębokiego zrozumienia zachowań psów oraz technik szkoleniowych. 

Konferencja stanowiła wyjątkową okazję do podniesienia kwalifikacji uczestników, zdobycia nowych doświadczeń oraz cennej wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych, które będą mogła być wykorzystane w przyszłych misjach i operacjach.
Psy są nie tylko skutecznymi narzędziami w rękach przewodników, ale także wiernymi towarzyszami, gotowymi poświęcić życie dla ochrony swojego opiekuna oraz ludzi.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama