Reklama

Co obejmuje ubezpieczenie domku letniskowego?

Opublikowano:
Autor:

Co obejmuje ubezpieczenie domku letniskowego? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Domek letniskowy to dla wielu osób idealny sposób na spędzanie wolnego czasu i udany wypoczynek. To także okazja do częstych wyjazdów na łono natury, aby nabrać sił i odetchnąć od miejskiego zgiełku. Jednak podobnie jak w przypadku każdej innej nieruchomości, warto wykupić ubezpieczenie domku letniskowego. Dlaczego jest ono tak ważne?

Czym jest domek letniskowy?

W potocznym znaczeniu domkiem letniskowym nazywamy budynek, przeznaczony na cele rekreacji i wypoczynku, zamieszkiwany czasowo. Patrząc na zapisy ustawy Prawo Budowlane, możemy pośrednio wnioskować, że za domek letniskowy traktowana jest budowla o powierzchni nie większej niż 35m2, parterowa, przeznaczona do wypoczynku. 

Niestety w polskim ustawodawstwie nie ma jego jednolitej definicji, co sprawia że każdy ubezpieczyciel przyjmuje swoją własną. Definicja ta zapisana jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Zanim więc podpiszemy umowę ubezpieczenia, sprawdźmy czy nasz domek spełnia kryteria definicji ubezpieczyciela, aby nie kupić niewłaściwego produktu.

Przed czym chroni ubezpieczenie domku letniskowego

Niekiedy zdarza się, że po przyjeździe na działkę, zastajemy nasz domek w opłakanym stanie. Jest to nie tylko stresujące doświadczenie, ale i kosztowne, zwłaszcza jeśli nasze miejsce wypoczynku wymaga solidnych napraw. Ubezpieczenie domku letniskowego ma za zadanie ochronić nas właśnie przed takimi sytuacjami, pokrywając koszty, jakie musielibyśmy ponieść z własnej kieszeni.

Kupując polisę, powinniśmy zwrócić uwagę na jej zakres. Dobrze, aby ubezpieczenie domku letniskowego obejmowało ochronę przed skutkami następujących zdarzeń:

  • zjawisk atmosferycznych i zdarzeń losowych (huragany, silne wiatry, pożar, powódź, zalanie, trzęsienie ziemi, uderzenie pioruna, upadek pojazdu powietrznego, osunięcie ziemi),
  • wandalizmem, kradzieżą z włamaniem (powinno obejmować także stłuczenie szyb, czy zniszczenie zamków i drzwi),
  • przepięć instalacji elektrycznej, które mogą doprowadzić do zniszczenia domku,
  • pogryzienia przez zwierzęta instalacji lub uszkodzenia przez nie konstrukcji domku.
Podstawowy wariant polisy dotyczy najczęściej tylko zdarzeń losowych i atmosferycznych. Wybór pozostałych ryzyk jest natomiast opcjonalny. Zakres polisy zależy więc od naszych potrzeb oraz od indywidualnej oferty towarzystwa ubezpieczeniowego. 

Jakie elementy obejmuje ubezpieczenie domku letniskowego

Najczęściej ubezpieczenie w wersji podstawowej chroni mury (czyli konstrukcję) oraz elementy stałe nieruchomości. Należą do nich: fundamenty, dach, ściany, okna i parapety, drzwi a także okładziny ścian i podłóg, instalacja elektryczna (i inne) oraz wszystkie te elementy, które są wmontowane w domek i nie da się ich wynieść bez wcześniejszego demontażu narzędziami.

W przypadku mienia ruchomego możemy (ale nie musimy) go ubezpieczać. Najczęściej wyposażenie domku letniskowego nie jest drogocenne i nie jest go wiele. Warto jednak ubezpieczyć się przed stłuczeniem ceramiki (umywalki, kabiny prysznicowe, toalety, lustra) oraz sprawdzić, czy ubezpieczyciel pokrywa koszty zniszczenia altan i ogrodzeń na działce na której stoi domek.

Czy ubezpieczenie zawsze zadziała?

Jak każde inne ubezpieczenie i to posiada pewne wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli nasz domek będzie w złym stanie technicznym (np. zawilgocony), co przyczyni się do powstania uszkodzeń – nie dostaniemy odszkodowania. Podobnie będzie, jeśli przez nasze niedbalstwo (np. niedomknięte okna) dojdzie do zalania wnętrza domku.

Niektórzy ubezpieczyciele nie wypłacą też odszkodowania, jeśli domek stoi pusty dłużej niż pół roku lub gdy doszło do jego przebudowy albo rozbudowy. Podobnie będzie, jeśli nie prowadzimy jego regularnej konserwacji lub gdy zimą go nie ogrzewamy (a co przyczyni się do powstania uszkodzeń). Wszystkie te obostrzenia zapisane są oczywiście w OWU. Zanalizujmy je więc bardzo dokładnie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE