Reklama

Co czeka kierowców w 2022 roku? Sprawdzamy wysokość składek i kary za brak OC

Opublikowano:
Autor:

Co czeka kierowców w 2022 roku? Sprawdzamy wysokość składek i kary za brak OC - Zdjęcie główne

nowe przepisy drogowe 2022

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rok 2022 przyniósł wiele zmian w prawie, które dotkną kierowców. Przede wszystkim dużo mówi się o nowelizacji Kodeksu Ruchu Drogowego i zmianie stawek w Taryfikatorze Mandatów. Do tego, jak co roku, dochodzi aktualizacja kar za brak OC i zmiany, które umożliwią powiązanie punktów karnych ze składkami za ubezpieczenie pojazdu.

Sprawdźmy zatem jak te zmiany dokładnie wyglądają, i jak mogą wpłynąć na zachowania i portfele kierowców. 

Aktualizacja kar za brak OC w 2022 roku

Brak OC to wbrew pozorom nadal bardzo aktualny problem. Jak szacuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w Polsce mamy około 100 tys. pojazdów, które nie posiadają ważnej polisy OC. 

Wysokość kar za brak OC jest skorelowana z minimalnym wynagrodzeniem w danym roku. Maksymalna kara w przypadku samochodu osobowego to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia brutto w danym roku. I tak za brak OC samochodu osobowego:

  • do 3 dni zapłacimy 1204 zł kary
  • między 4 a 14 dniem kara wyniesie 3010 zł
  • powyżej 14 dni zapłacimy 6020 zł. 
Kary te egzekwuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nie można się od nich odwołać - jedynie w szczególnych przypadkach poprosić o rozłożenie kary na raty.

Oczywiście karę UFG może również nałożyć: jeśli zostaniemy przyłapani na braku ważnej polisy OC na nasz inny zarejestrowany pojazd. Może to być motocykl, skuter, quad czy traktor rolniczy.  

Nowy Taryfikator Mandatów 2022

Ustawodawcy zapowiedzieli wojnę totalną z piratami drogowymi. Główną bronią ma być znowelizowany Taryfikator Mandatów, który został zaktualizowany o zdecydowanie wyższe stawki kar. Dodatkowo nowa strategia zakłada wyższe kary za niektóre wykroczenia, jeśli popełnimy je ponownie w ciągu dwóch lat. 

Najwięcej zapytań, co widać nawet po wyszukiwaniach w internetowych przeglądarkach, dotyczy nowych stawek mandatów za przekroczenie prędkości. 

Ważną informacją jest również fakt, że od 2022 roku w terenie zabudowanym również w nocy możemy poruszać się z maksymalną prędkością do 50 km/h, a nie jak dotąd 80 km/h. 

Nowy taryfikator przewiduje mandaty za przekroczenie prędkości:

  • do 10 km/h - mandat 50 zł
  • do 15 km/h- mandat 100 zł i 3 punkty karne
  • do 20 km/h- mandat 200 zł i 3 punkty karne
  • do 25 km/h- mandat 300 zł i 6 punktów karnych 
  • do 30 km/h- mandat 400 zł i 6 punktów karnych.
Po przekroczeniu bariery o 30 km/h stawki kar idą znacząco do góry. I tak na przykład przekroczenie o 50 km/h to mandat 1500 zł i 15 punktów karnych. A jeśli wykroczenie popełnimy w terenie zabudowanym- stracimy jeszcze prawo jazdy. 

Kolejną ważną informacją, jest wchodzący w życie od września 2022 roku zapis o tzw. ,,recydywie”. Wtedy jeśli w ciągu dwóch lat popełnimy po raz kolejny wykroczenie z tej samej grupy: otrzymamy mandat w podwójnej kwocie.  

Oczywiście nowe stawki za przekraczanie prędkości to nie wszystko. Zdecydowanie rosną kary również za inne wykroczenia. Jazda korytarzem życia, na przykład tuż za karetką pogotowia, grozi mandatem od 500 do 2500zł. Za złamanie zakazu wyprzedzania możemy otrzymać mandat 1000 zł. Wjazd na przejazd kolejowy pomimo czerwonego sygnału świetlnego lub po opuszczenia zapór to groźba kary w kwocie 2000 zł. 

W nowych przepisach pojawiła się też wyższa stawka mandatu za korzystanie z telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem. Od stycznia przez takie zachowanie możemy stracić 500 zł. 

Punkty karne powiązane z ubezpieczeniem OC 

Odkąd pojawiły się informacje o zmianach, dużo emocji wzbudziły przecieki o tym, że Ubezpieczyciele otrzymają dostęp do danych o naszych mandatach- a Ci którzy łamią prawo zapłacą więcej za ubezpieczenie. 

Jak naprawdę wygląda sprawa z punktami karnymi a OC? Zapytaliśmy o to specjalistów ds. ubezpieczeń z multiagencji Rydzowski Ubezpieczenia. 

Jak nam wyjaśnili, co prawda zmiany w prawie obowiązują już od 1 stycznia 2022 roku, to jednak Art. 23 znowelizowanej ustawy, jasno wskazuje, że niektóre zapisy zostały odroczone. 

Wynika to z faktu, że Policja potrzebuje czasu na dostosowanie do zmian Krajowego Systemu Informacji Policji. To właśnie tam funkcjonariusz widzi ile mamy punktów karnych. Na ten moment ten system nie pozwala na określanie dwuletniego okresu, który ma umożliwiać karanie tzw. ,,recydywistów”. 

Jak na razie Policja nie ma również technicznej możliwości by informować Towarzystwa Ubezpieczeniowe o przebiegu naszej historii wykroczeń i szczegółowych informacji o tych zdarzeniach.  

Dlatego dopiero w drugiej połowie 2022 roku Ubezpieczyciele otrzymają dostęp do systemów, dzięki którym nie tylko sprawdzą ile mamy punktów karnych, ale również za co je otrzymaliśmy. 

Czy ceny za ubezpieczenie wtedy zdecydowanie skoczą? Trudno stwierdzić. Duże zakłady na pewno będą mogły lepiej oceniać potencjalne ryzyko i one mogą pozwolić sobie na podwyższenie składek dla nieostrożnych kierowców. Jednak mniejsze Towarzystwa Ubezpieczeniowe, które walczą o Klienta ceną niekoniecznie będą skłonne by zdecydowanie podnieść stawki. Co ważne: przepisy prawa dają dostęp do tych informacji Ubezpieczycielom ale nie obligują ich do wprowadzenia wyższych składek dla kierowców z dużą ilością punktów karnych. 

Inflacja nadal na wysokim poziomie. A co z cenami ubezpieczeń komunikacyjnych?  

Zauważamy, że ceny podstawowych produktów i usług ciągle rosną. Jak to w takim razie wygląda w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń pojazdów. By lepiej poznać sytuację, zapytaliśmy specjalistów ds. ubezpieczeń komunikacyjnych z biura Rydzowski Ubezpieczenia.

Jak zauważają eksperci: choć może wydawać się to dziwne to składki za OC w ostatnich latach spadają. Pod koniec 2021 roku ceny za OC były na poziomie stawek z 2016 roku! Wynika to z ogromnej rywalizacji Towarzystw Ubezpieczeniowych o Klientów. De facto na rynku mamy ponad 20 firm, które oferują polisy OC. Tak naprawdę z roku na rok takich Ubezpieczycieli przybywa. 

Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy dane Towarzystwo podnosi poziom cen. Jednak w takich biurach jak my- porównujemy oferty we wszystkich Towarzystwach. Wtedy nawet gdy dotychczasowy Ubezpieczyciel Klienta podniósł stawki- możemy bez problemu przenieść polisę do innego Towarzystwa, które zaproponowało lepszą ofertę. To duży atut naszej multiagencji.- tłumaczą specjaliści Rydzowski Ubezpieczenia. 

Jak to będzie wyglądało w 2022 roku? Możliwe są lekkie podwyżki- jednak kierowcy, którzy odpowiednio wcześniej zaczną poszukiwania taniego ubezpieczenia samochodu: powinni znaleźć konkurencyjne cenowo oferty. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy