Reklama

Chorobowe bez papierka - tylko elektronicznie

Opublikowano:
Autor:

Chorobowe bez papierka - tylko elektronicznie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 1 grudnia zaczną obowiązywać elektroniczne zwolnienia lekarskie.

Zwolnienia na papierowym formularzu mogą być wystawiane jeszcze do końca listopada. Natomiast od 1 grudnia lekarze będą wystawiać wyłącznie zwolnienia elektroniczne.

Zmiana polegać będzie na tym, że lekarz przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA elektronicznie do ZUS. ZUS udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania e-ZLA. Informacja ta jest przekazywana także ubezpieczonemu (m.in. pracownikowi) posiadającemu profil ubezpieczonego/świadczeniobiorcy na PUE ZUS.

- Korzyści dla pacjenta wynikające z wprowadzenia elektronicznych zwolnień to m.in. brak konieczności dostarczania zwolnienia pracodawcy, brak konieczności pilnowania terminu 7 dni na dostarczenie zwolnienia oraz brak ryzyka ewentualnego obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu oraz stały dostęp do swoich zwolnień lekarskich na Platformie Usług Elektronicznych - wylicza Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

- Płatnik otrzyma szybką informację o zwolnieniu wystawionym pracownikowi, będzie miał możliwość kontroli poprawności wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracownika dla krótkich zwolnień, brak konieczności sprawdzania, czy pracownik dostarczył zwolnienie w terminie 7 dni od jego otrzymania, stały dostęp do zwolnień lekarskich pracowników i możliwość eksportu zwolnień - dodaje rzecznik.

Upoważniony przez lekarza asystent medyczny też będzie mógł wystawiać zwolnienia lekarskie. Zanim to jednak nastąpi, jego nazwisko musi znaleźć się w rejestrze usług medycznych i zostać zaakceptowane przez ZUS. W praktyce oznacza to, że lekarz zostanie odciążony od obowiązków administracyjnych i będzie mógł więcej czasu poświęcić pacjentowi.

Pielęgniarki, ratownicy medyczni, sekretarki medyczne - wszyscy już od 23 października mogą wystawić e-zwolnienie w imieniu lekarza. Lekarz będzie mógł upoważnić do wystawiania zwolnienia lekarskiego - w jego imieniu i na podstawie dokumentacji medycznej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych właśnie rozpoczyna szkolenia asystentów medycznych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE