reklama

Choroba pszczół w powiecie mieleckim? Łuże i Szydłowiec terenem zapowietrzonym

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: foto Marek Olszowy

Choroba pszczół w powiecie mieleckim? Łuże i Szydłowiec terenem zapowietrzonym - Zdjęcie główne

W powiecie kolbuszowskim pierwsze ule już spłonęły. Czy będzie też tak u nas? | foto foto Marek Olszowy

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPszczelarze z sąsiedniego powiatu kolbuszowskiego borykają się z problemem zgnilca amerykańskiego, który nieustannie zagraża. Choroba pszczół na szczęście nie dotarła jeszcze do powiatu mieleckiego, ale ze względu bezpieczeństwa Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Wojewoda Podkarpacki wydał rozporządzenie, w którym uznaje obszar Szydłowca i osiedla Łuża jako zapowietrzony. Co to oznacza?
reklama

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował, że dnia 29 czerwca Wojewoda Podkarpacki wydał rozporządzenie dotyczące zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatów kolbuszowskiego i mieleckiego.

W powiecie kolbuszowskim dotyczy to miejscowości w gminie Cmolas, takie jak: Ostrowy Tuszowskie, Toporów, Jagodnik oraz Trzęsówka. W gminie Niwiska, objęte są miejscowości: Przyłęk, Kosowy, Siedlanka, Hucina. Natomiast w powiecie mieleckim, dotyczy terenów Szydłowca oraz osiedla Łuże (enklawa śródleśna miasta Mielca).

reklama

Wszystkie te miejscowości uznane zostały za obszar zagrożony zgnilcem amerykańskim pszczół, a na terenie tych obszarów zostały umieszczone tablice ostrzegawcze o treści: "UWAGA! Obszar zapowietrzony – zgnilec amerykański pszczół".

- Ognisko zgnilca amerykańskiego zostało wykryte w miejscowości Przyłęk, w powiecie kolbuszowskim, dlatego ze względów bezpieczeństwa, wyznacza się promieć w obrębie 6 km od miejsca ogniska został oznaczony właśnie terenem zapowietrzonym. - poinformowała Katarzyna Oleś – Bizoń Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mielcu.

Na obszarze zapowietrzonym chorobą, właścicielom pasiek nakazuje się m.in. zgłaszać miejsca, w których przebywają zwierzęta oraz przegląd pasiek. Zakazano natomiast przemieszczania się rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, pni pszczelich i produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece, bez zezwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół.

reklama

- Na terenie powiatu mieleckiego nie stwierdzono choroby. Dopiero będą wykonywane przeglądy pasiek na naszym terenie, lekarze weterynarii pobiorą próbki z ula i będą one sprawdzane. - powiedziała Katarzyna Oleś – Bizoń.

Jak poinformowała powiatowa lekarz weterynarii, w przypadku zgnilca amerykańskiego nie ma środków zapobiegawczych, jeśli wynik przeglądu wyjdzie dodatki, takie ule zostają spalone (zniszczone) pod nadzorem inspekcji.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama