Reklama

Cenniejsza niż złoto. Dziś doceniamy tych, którzy oddają ją za darmo

Opublikowano: ndz, 14 cze 2020 11:52
Autor:

Cenniejsza niż złoto. Dziś doceniamy tych, którzy oddają ją za darmo - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jest cenniejsza od ropy i złota. Pod koniec lat 90. XX w. za baryłkę ropy płacono 13 dolarów, podczas gdy za taką samą ilość krwi oferowano 20 tysięcy. Nic dziwnego więc, że krwiodawcy doczekali się własnego święta. Co roku 14 czerwca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Wydarzenie to jest okazją do podziękowania honorowym krwiodawcom oddającym bezpłatnie krew.

Ponad połowa Polaków uważa, że krew można wyprodukować w laboratorium. Krwi ani żadnych produktów krwiopodobnych nie da się uzyskać sztucznie. Jedyną jej fabryką krwi jest ludzki organizm. I chociaż 40% Polaków choć raz w życiu oddało krew, to w naszym społeczeństwie funkcjonuje wiele stereotypów na ten temat.

 

Wskazówki dla dawcy

Kto może oddać krew? Osoby, które mają od 18 do 65 lat i cieszą się dobrym zdrowiem, a także ważą co najmniej 50 kilogramów, w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonały tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań. W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli nie mieć objawów przeziębienia, nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza). 

Do oddania krwi należy zgłosić  wypoczętym, po lekkim niskotłuszczowym posiłku (np. pieczywo, chuda wędlina,  warzywa, owoce). Należy unikać potraw tłustych (smalec, masło, śmietana, tłusta wędlina), które mogą spowodować, że krew będzie lipemiczna (przetłuszczona) i nie będzie nadawała się do celów leczniczych. Nie jeść takich potraw również wieczorem w dzień poprzedzający oddanie krwi. Przed oddaniem należy pić dużo wody lub soków owocowych. Pół godziny przed oddaniem krwi nie należy palić papierosów. Nie należy przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu i/lub środkach zmieniających nastrój.

 Po oddaniu krwi natomiast najlepiej zastosować się do zaleceń lekarza i personelu pobierającego krew - w końcu oni najlepiej wiedzą, co mówią. Trzymaj uciśnięte miejsce wkłucia odpowiednio długo z ręką wyprostowaną w łokciu, nie obciążaj nadmiernie ręki, z której pobrano krew, jedz regularnie posiłki. Tego dnia dieta powinna być bogatsza w węglowodany.

 

Oprócz czekolady

Osobie, która bezpłatnie oddała krew, przysługuje zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi, zwrot kosztów przejazdu do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi.

Każdej kobiecie, która oddała co najmniej 5 litrów krwi, i każdemu mężczyźnie, który oddał co najmniej 6 litrów krwi, przysługuje tytuł i odznaka "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi". Taki Honorowy Dawca Krwi ma prawo do korzystania poza kolejnością z opieki zdrowotnej oraz usług w aptekach, a także do bezpłatnego zaopatrzenia w leki do wysokości limitu ceny.

 

Kto nie może?

Niestety, nie każdy może zostać dawcą krwi, choćby bardzo chciał. Wykluczone są kobiety w okresie  miesiączkowania i do 3 dni po zakończeniu, osoby 7 dni po zabiegu usunięcia zęba, leczeniu kanałowym i innych drobnych zabiegach chirurgicznych, do następnego dnia po leczeniu zęba i wizycie u stomatologa, 6 miesięcy od całkowitego wyleczenia z toksoplazmozy, 6 miesięcy po porodzie lub po zakończeniu ciąży, 6 miesięcy po przetoczeniu krwi i jej składników, co najmniej 2 tygodnie po przebyciu choroby zakaźnej, 2 tygodnie od dnia ustąpienia objawów gorączki ponad 38 st. C, grypy, infekcji grypopodobnej, dyskwalifikuje też okres pozbawienia wolności i 6 miesięcy po tym okresie.

 

Mity i stereotypy

Oddawaniu krwi towarzyszy wiele mitów. Pokutuje pogląd, że oddając krew, można się zarazić – a jest to całkowicie niemożliwe. Do pobierania krwi i próbek do badań stosuje się wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku. Oddawanie krwi nie powoduje żadnych efektów ubocznych ani uzależnienia. Potencjalny dawca krwi nie musi znać swojej grupy - jest poddawany kontroli medycznej, a grupa krwi jest ustalana po pobraniu.

W Polsce krew oddaje się nieodpłatnie i najlepiej byłoby ją oddawać regularnie, ponieważ tak tworzą się jej zapasy, niezbędne do wykorzystania nie tylko w różnych nagłych sytuacjach, a przede wszystkim do systematycznego leczenia najcięższych chorób przewlekłych.

Jednorazowo pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml. Oddawanie krwi nie powoduje zmiany wagi ciała.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.