Reklama

Bunt przedsiębiorców. Dziś ruszyła ratunkowa tarcza 2.0.

Opublikowano: 15 stycznia 2021 13:09
Autor: Józef Twardowski | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Według przecieków rządowych nie ma dobrych wiadomości dla restauratorów oraz właścicieli siłowni i klubów fitness. Placówki te nie mają co liczyć na razie na otwarcie działalności. Będą mogły ją wznowić dopiero od wiosny. | foto Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Wbrew rządowym rozporządzeniom, coraz więcej przedsiębiorców zapowiada otwarcie swoich biznesów. Inicjatywa #otwieraMY powstała już w wielu miejscach w kraju. Niedawno na Facebooku powstała też specjalna grupa dotycząca przedsiębiorców z Podkarpacia. Tymczasem dziś (15 stycznia) ruszyła tarcza 2.0. skierowane do 45 najbardziej poszkodowanych w pandemii branż.

Przypomnijmy, że z powodu wprowadzonego przez rząd lockdownu zamknięte są m.in. stoki, restauracje, hotele, galerie handlowe, siłownie. Restrykcje, które rząd nazwał "kwarantanną narodową"  zostały wprowadzone 28 grudnia ubiegłego roku i początkowo miały potrwać do 17 stycznia.  Rząd przedłużył je do 31 stycznia.

Przedsiębiorcy są pod ścianą, rośnie ich determinacja

Wielu przedsiębiorców nie wytrzymuje już tych kolejnych obostrzeń, są pod ścianą. W mediach ukazuje się coraz więcej relacji buncie przedsiębiorców przeciwko rządowym obostrzeniom. Powstała grupa Strajk Przedsiębiorców.

Dla wielu przedsiębiorców najbliższe tygodnie to być albo nie być. Wielu z nich jest  już zdeterminowana, nie ma zupełnie zaufania do rządu i nie boi się ewentualnych konsekwencji złamania obostrzeń. Zapowiadają otwieranie  swoich biznesów. Przekonują, że działają zgodnie z prawem i są przygotowani na ewentualną  sądową walkę.

Sąd uznał, że nie można zabronić działalności na podstawie rozporządzenia

W decyzji o otwarciu biznesów umacnia ich wyrok w sprawie fryzjera z Prudnika, który świadczył usługi mimo pandemii i miał zapłacić 10 tys. zł kary nałożonej przez sanepid. Wojewódzki  Sąd Administracyjny w Opolu  uchylił tę karę uznając, że nie  można zabraniać firmom działalności na mocy rozporządzenia, bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego.

 Coraz wyraźniejszy i obejmujący całą Polskę bunt przedsiębiorców sprawia, że pojawiają się głosy o poluzowaniu przez rząd od 1 lutego części obostrzeń.  Od tego dnia miałyby zostać otwarte galerie handlowe, a wkrótce po nich hotele.

Według przecieków rządowych  nie ma natomiast  dobrych wiadomości dla restauratorów oraz właścicieli siłowni i  klubów fitness. Placówki te nie mają co liczyć na  razie na otwarcie  działalności. Będą mogły ją wznowić dopiero od wiosny.

Ruszyła tarcza finansowa  2.0

Tymczasem od 15 stycznia 2021  ruszyła tarcza finansowa 2.0.  firmowana przez Polski Fundusz Rozwoju skierowana do  do 45 najbardziej poszkodowanych w pandemii branż, w tym hotelarskiej, gastronomicznej, turystycznej. Dokładny wykaz branż znajduje się na stronie internetowej Polskiego Funduszu Rozwoju – www.pfr.pl.

Dla mikroprzedsiębiorców przewidziano kwotę 6,5 mld zł,  dla małych i średnich przedsiębiorstw kolejne 6,5 mld zł. Do tego  należy doliczyć umorzenia dla tych firm z pierwszej tarczy w kwocie ok. 6,7 mld zł.

Mikrofirmy będą mogły liczyć na subwencje w kwocie 18 tys. zł lub 36 tys. zł na jednego zatrudnionego pracownika w zależności czy spadek przychodów wynosi odpowiednio o minus 30 proc. albo minus 60 proc. Przy czym zatrudnienie należy tutaj  rozumieć szeroko i dotyczy zarówno  osoby pracujące na umowy pracę jak i  zlecenie, od których odprowadza się składki na ZUS.

Jeśli chodzi o małe i średnie firmy przygotowano zupełnie nowy mechanizm, który wszedł do prawa pomocowego UE w końcówce  ubiegłego roku. W ramach tego mechanizmu będzie możliwe  kompensowanie  70 proc. kosztów firm niepokrytych przychodami za okres od listopada 2020 r. do marca 2021 r. Przykładowo jeżeli strata brutto firmy wyniesie 100 tys. zł w okresie listopad 2020 - marzec 2021 otrzyma ona 70 tys. zł bezzwrotnej subwencji.
 
Wnioski o subwencje  mogą  składać firmy, które w  IV kwartale 2020 roku, albo od kwietnia do grudnia 2020r. odnotowały spadek przychodów o co najmniej 30 proc. Warunkiem kwalifikacji jest także zatrudnianie  do końca lipca 2020 roku co najmniej jednej osoby na umowę o pracę.

Wnioski te  podobnie jak na wiosnę, można będzie składać za pośrednictwem bankowości elektronicznej 18 banków.

Ważną wiadomością  przy tarczy finansowej 2.0 jest  również fakt, że  subwencje na pokrycie strat nie kumulują się z innymi formami pomocy. Nie ma więc obawy o przekroczeniu limitu pomocy publicznej, który wynosi 800 tys. euro.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.