Budżet województwa przyjęto zdecydowaną większością głosów. Za zagłosowało 27 radnych, przeciw było tylko czterech, jeden radny nie oddał głosu. Dochody województwa w 2021 zaplanowane zostały w kwocie 1 mld 191 mln złotych, natomiast wydatki regionu samorząd województwa zaplanował w kwocie 1 mld 237 mln złotych.
- Budżet reguluje funkcjonowanie samorządu, wyznacza kierunki działań, realizacji strategii, a my realizujemy już nową strategię województwa podkarpackiego, wskazuje źródła realizowania inwestycji i wreszcie nazywa po imieniu inwestycje, które w danym roku powstaną, zostaną rozpoczęte lub zakończone. To jest ważne dla gospodarki, dla tworzenia i utrzymania miejsc pracy, co jest szczególnie ważne w pandemii - mówił o najważniejszej z podejmowanych przez sejmik uchwał marszałek Władysław Ortyl – Dla mnie ważne są inwestycje związane z poprawą komunikacji, nie tylko drogowej, ale także kolejowej, ruszyła bowiem ogromna inwestycja w Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną. Za chwilę ruszą dalsze inwestycje infrastrukturalne. Ale równie ważne jest inwestowanie w ochronę zdrowia, edukację, współpraca z regionalnymi uczelniami, budowa Podkarpackiego Centrum Nauki – to są wszystko inwestycje, które w tym roku będą miały miejsce. Budżet jest bardzo dynamiczny i proinwestycyjny – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.
Na inwestycje wieloletnie samorząd województwa planuje w 2021 roku wydać 384,4 mln zł. Prawie 247 mln złotych z tej kwoty zostanie przeznaczonych na 16 inwestycji na drogach wojewódzkich, w tym ponad 76 mln złotych na przebudowę drogi 895 na odcinku Solina - Myczków i drogi 894 na odcinku Hoczew – Polańczyk. Prawie 35 mln złotych kosztować będzie przebudowa drogi wojewódzkiej nr 881 na odcinku Kańczuga – Pruchnik, a kolejne miliony zmienią komfort podróżowania na wojewódzkich szlakach Jarosław – Bełżec, Lublin-Przeworsk-Grabownica Starzeńska. Ponad 20 mln złotych pochłonie budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 984 w Mielcu.
Na budowę Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej oraz zakupy i modernizacje pociągów województwo przeznaczy ponad 47 mln złotych. Prawie 19 mln złotych przeznaczonych zostanie na dotacje celowe dla beneficjentów RPO WP, ponad 9 mln złotych zainwestowanych zostanie w kulturę, a kolejne 7 mln złotych w ochronę zdrowia.
111 mln złotych samorząd województwa zaplanował na 2021 na inwestycje jednoroczne. Z tej kwoty prawie 27 mln złotych przeznaczonych zostanie na inwestycje w ochronę zdrowia, prawie 26 mln złotych wydanych zostanie na drogi wojewódzkie, a kolejne ponad 6 mln na inwestycje w kulturę.
Mówiąc o budżecie marszałek Ortyl zwrócił uwagę na kwestię nowej perspektywy finansowej, w ramach której po raz kolejny region otrzyma ogromne środki rozwojowe.
- Wczoraj premier ogłosił konsultacje umowy partnerstwa dotyczącej przyszłych środków pomocowych. To są ogromne środki 1,6 mld euro w kwocie gwarantowanej plus możliwość zdobycia dodatkowych środków z rezerwy, co powoduje, że kwota ta mogłaby być porównywalna z tą , którą mamy w obecnej perspektywie. Wkład własny jest nam potrzebny do realizacji przyszłych projektów, już teraz o tym myślimy – zaznaczył marszałek Władysław Ortyl.
W czasie sesji radni zdecydowali się także wyrazić zgodę na podpisanie przez marszałka Deklaracji Lubelskiej w sprawie powołania Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza. To kolejny element budowania współpracy regionów, zainteresowanych rozbudowaniem współdziałania wokół budowy szlaku drogowego Via Carpatia, a także współpracy na rzecz Strategii Karpackiej. Deklaracja Lubelska zostanie podpisana przez: Województwo Lubelskie, Województwo Podkarpackie, Województwo Podlaskie, Okręg Kowieński (Litwa), Kraj Koszycki (Słowacja), Kraj Preszowski (Słowacja), Komitat Hajdu-Bihar (Węgry).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.