Reklama

Budżet województwa ustalony. Miliony dla Mielca

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Biuro prasowe UMWP

Budżet województwa ustalony. Miliony dla Mielca - Zdjęcie główne

foto Fot. Biuro prasowe UMWP

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Radni województwa podkarpackiego zdecydowaną większością głosów, podczas zdalnego posiedzenia, zdecydowali, że dochody regionu w 2021 roku wyniosą 1,191 mld złotych, a wydatki, w tym te na inwestycje kosztować będą 1,237 mld złotych.

Budżet województwa przyjęto zdecydowaną większością głosów. Za zagłosowało 27 radnych, przeciw było tylko czterech, jeden radny nie oddał głosu. Dochody województwa w 2021 zaplanowane zostały w kwocie 1 mld 191 mln złotych, natomiast wydatki regionu samorząd województwa zaplanował w kwocie 1 mld 237 mln złotych.


   - Budżet reguluje funkcjonowanie samorządu, wyznacza kierunki działań, realizacji strategii, a my realizujemy już nową strategię województwa podkarpackiego, wskazuje źródła realizowania inwestycji i wreszcie nazywa po imieniu inwestycje, które w danym roku powstaną, zostaną rozpoczęte lub zakończone. To jest ważne dla gospodarki, dla tworzenia i utrzymania miejsc pracy, co jest szczególnie ważne w pandemii  -   mówił o najważniejszej z podejmowanych przez sejmik uchwał marszałek Władysław Ortyl – Dla mnie ważne są inwestycje związane z poprawą komunikacji, nie tylko drogowej, ale także kolejowej, ruszyła bowiem ogromna inwestycja w Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną. Za chwilę ruszą dalsze inwestycje infrastrukturalne. Ale równie ważne jest inwestowanie w ochronę zdrowia, edukację, współpraca z regionalnymi uczelniami, budowa Podkarpackiego Centrum Nauki – to są wszystko inwestycje, które w tym roku będą miały miejsce. Budżet jest bardzo dynamiczny i proinwestycyjny – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.


Na inwestycje wieloletnie samorząd województwa planuje w 2021 roku wydać 384,4 mln zł. Prawie 247 mln złotych z tej kwoty zostanie przeznaczonych na 16 inwestycji na drogach wojewódzkich, w tym ponad 76 mln złotych na przebudowę drogi 895 na odcinku Solina - Myczków i drogi 894 na odcinku Hoczew – Polańczyk. Prawie 35 mln złotych kosztować będzie przebudowa drogi wojewódzkiej nr 881 na odcinku Kańczuga – Pruchnik, a kolejne miliony zmienią komfort podróżowania na wojewódzkich szlakach Jarosław – Bełżec, Lublin-Przeworsk-Grabownica Starzeńska. Ponad 20 mln złotych pochłonie budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 984 w Mielcu.

Na budowę Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej oraz zakupy i modernizacje pociągów województwo przeznaczy ponad 47 mln złotych.  Prawie 19 mln złotych przeznaczonych zostanie na dotacje celowe dla beneficjentów RPO WP, ponad 9 mln złotych zainwestowanych zostanie w kulturę, a kolejne 7 mln złotych w ochronę zdrowia.

 111 mln złotych samorząd województwa zaplanował na 2021 na inwestycje jednoroczne. Z tej kwoty prawie 27 mln złotych przeznaczonych zostanie na inwestycje w ochronę zdrowia, prawie 26 mln złotych wydanych zostanie na drogi wojewódzkie, a kolejne ponad 6 mln na inwestycje w kulturę.  

Mówiąc o budżecie marszałek Ortyl zwrócił uwagę na kwestię nowej perspektywy finansowej, w ramach której po raz kolejny region otrzyma ogromne środki rozwojowe.    - Wczoraj premier ogłosił konsultacje umowy partnerstwa dotyczącej przyszłych środków pomocowych. To są ogromne środki 1,6 mld euro w kwocie gwarantowanej plus możliwość zdobycia dodatkowych środków  z rezerwy, co powoduje, że kwota ta mogłaby być porównywalna z tą , którą mamy w obecnej perspektywie. Wkład własny jest nam potrzebny do realizacji przyszłych projektów, już teraz o tym myślimy – zaznaczył marszałek Władysław Ortyl.W czasie sesji radni zdecydowali się także wyrazić zgodę na podpisanie przez marszałka Deklaracji Lubelskiej w sprawie powołania Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza. To kolejny element budowania współpracy regionów, zainteresowanych rozbudowaniem współdziałania wokół budowy szlaku drogowego Via Carpatia, a także współpracy na rzecz Strategii Karpackiej. Deklaracja Lubelska zostanie podpisana przez: Województwo Lubelskie, Województwo Podkarpackie, Województwo Podlaskie, Okręg Kowieński (Litwa), Kraj Koszycki (Słowacja), Kraj Preszowski (Słowacja), Komitat Hajdu-Bihar (Węgry).

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy