Reklama

Brak nowych ognisk ASF w powiecie mieleckim. Ale wciąż jesteśmy w czerwonej strefie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Brak nowych ognisk ASF w powiecie mieleckim. Ale wciąż jesteśmy w czerwonej strefie - Zdjęcie główne

Brak nowych ognisk ASF. Ale wciąż jesteśmy w czerwonej strefie | foto pixabay.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart uchyliła rozporządzenie w sprawie zwalczania ASF w województwie podkarpackim. W ostatnim czasie w powiecie mieleckim nie przybyło nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń, ale Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mielcu przypomina o wciąż obowiązujących obostrzeniach.

23 grudnia Wojewoda Podkarpacki uchyliła rozporządzenie w sprawie zwalczania ASF w województwie podkarpackim. 

Lekarz Weterynarii Piotr Chrabąszcz przypomina, że pomimo uwolnienia miejscowości powiatu mieleckiego z ograniczeń nadal cały powiat jest w strefie czerwonej. Hodowców trzody nadal obowiązują obostrzenia i prowadzona jest szczegółowa kontrola hodowli. 

- Tym samym wszelkie przemieszczenia świń do rzeźni lub innych gospodarstw możliwe są jedynie po uzyskaniu zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mielcu na dotychczasowych zasadach. - przypomina Chrabąszcz.

Wniosek o wydanie zezwolenia nalezy złożyć w siedzibie PIW w Mielcu z jednoczesnym okazaniem Księgi Rejestracji Świń i prowadzonym na bieząco spisem świń  w poddziale na grupy technologiczne.

W związku z wejściem w życie nowych przepisów zniesiono obszar zapowietrzony i zagrożony na terenie powiatu mieleckiego – tym samym w woj. podkarpackim nie ma aktywnych obszarów zapowietrzonych i zagrożonych ASF.

Ogniska ASF w woj. podkarpackim w 2021 r.:

  •  Dziki – w powiecie mieleckim: 32 ognisk (u 41 dzików) na terenie gmin: Przecław, Mielec, Wadowice Górne i Czermin.
  • Trzoda chlewna 52 ogniska na terenie gmin: Przecław, Mielec, Wadowice Górne i Czermin w powiecie mieleckim, w których utrzymywano łącznie 3688 świń, gdzie padły 234 szt
 

Źródło: http://mapa.korytarze.pl (ciemne kolory wskazują korytarze migracyjne dla zwierząt)

 

Działania przeciwko ASF w powiecie mieleckim

- Dwukrotnie powołano doraźne zgrupowanie złożone z policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej lub funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej posiadających uprawnienia myśliwskie. Ich celem było pozyskanie jak największej liczby dzików: 19-23 kwietnia na terenie 4 obwodów łowieckich powiatu jasielskiego oraz od 2 do 6 sierpnia na terenie 3 obwodów łowieckich powiatu mieleckiego.

- Duże poszukiwania padłych dzików i/lub ich szczątków z udziałem Wojsk Obrony Terytorialnej zorganizowano 12 i 26 czerwca na terenie powiatów: mieleckiego i kolbuszowskiego. Znaleziono 8 padłych dzików, 7 z nich okazały się dodatnie w kierunku ASF. Następne poszukiwania zorganizowano na terenie powiatów: mieleckiego, kolbuszowskiego, dębickiego, jarosławskiego i lubaczowskiego 24 lipca znaleziono 2 padłe dziki (oba dodatnie). Kolejne przeprowadzono w dniu 7 sierpnia br., nie znaleziono padłych dzików ani ich szczątków. 

- W dniach 4-8 lipca w powiecie mieleckim w strefie objętej zakażeniem ASF przy wykorzystaniu bezzałogowego statku powietrznego żołnierze Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych realizowali działania poszukiwawcze dzików. Stwierdzono obecność 11 dzików. W dniach 6-8 września przeszukiwano tereny gmin Borowa i Przecław w powiecie mieleckim.

- Ponadto wzdłuż przebiegu linii kolejowej LHS na granicy powiatów tarnobrzeskiego, mieleckiego i kolbuszowskiego wykonano barierę zapachową mającą na celu powstrzymać migrację dzików. Czynności te zostały wykonywane wielokrotnie celem zachowania ciągłości środka odstraszającego dziki. 

Dodatkowo w dniach 20, 22 i 26 lipca pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii przeprowadzili szkolenia dla hodowców trzody chlewnej, przy udziale Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Mielcu, BP ARiMR oraz organów samorządowych we wszystkich 9 gminach powiatu mieleckiego.

Zapora na granicy chroniąca przed ASF

Od listopada trwa budowa zapory chroniącej przed ASF, na granicy województw: małopolskiego i podkarpackiego. Ma on na celu zatrzymać migrację dziczyzny za szukaniem pokarmu, jaka dotyczy zwierząt w okresie zimowo-wiosennym. Płot ma mieć ponad 40 km długości i kosztować będzie 1,4 mln zł. Zrobiony jest z drewnianych pali, na których rozciągnięta jest siatka. Zapora będzie wzdłuż nieczynnej linii kolejowej z Tarnowa do Szczucina. Tam, gdzie zapory nie będzie można postawić zostaną zastosowane chemiczne odstraszacze.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy