Reklama

Biskupi zapraszają do kościołów, lecz z zachowaniem ograniczeń sanitarnych

Opublikowano: sob, 2 maj 2020 21:46
Autor:

Biskupi zapraszają do kościołów, lecz z zachowaniem ograniczeń sanitarnych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Choć nadal obowiązuje udzielona dyspensa od uczestnictwa w mszach świętych w kościele, to biskupi zachęcają by w nich uczestniczyć, stosując się jednocześnie do obowiązujących zasad sanitarnych. Nawiązują w ten sposób do przestrogi papieża Franciszka mówiącej o ograniczaniu praktykowania wiary wyłącznie do wymiaru wirtualnego.

- Wyrażamy wdzięczność środkom społecznego przekazu i parafiom za transmisje liturgii w telewizji, radiu i internecie. Nie powinno to jednak osłabić naszej woli do przystępowania do sakramentów świętych w naszych kościołach - czytamy w komunikacie biskupów wydanym po obradach Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze. 

Ci, którzy – z powodu wprowadzonych limitów – nie mają takiej możliwości w niedzielę, mogą uczestniczyć w mszach św. w świątyniach w inne dni tygodnia. Przywołujemy w tym miejscu słowa Ojca Świętego Franciszka, który przestrzegł przed niebezpieczeństwem ograniczania praktykowania wiary wyłącznie do wymiaru wirtualnego – dodają biskupi.

Biskupi dziękują księżom i wiernym za odpowiedzialne przestrzeganie zarządzeń służb sanitarnych i państwowych w duchu chrześcijańskiej miłości bliźniego. 

Biskupi proszą księży proboszczów o organizowanie w parafiach możliwości przystąpienia do spowiedzi świętej.

- Niech to będzie okazja do wypełnienia IV przykazania kościelnego, aby przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą, poprzedzoną sakramentem pokuty i pojednania - piszą biskupi.

Z zachowaniem wszelkich zarządzeń władz sanitarnych i państwowych zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach majowych. Mogą one być dobrą okazją duszpasterską do powrócenia w kościołach do życia sakramentalnego osób, które tego pragną – podkreślają autorzy komunikatu.

Biskupi zachęcają również do pomocy osobom najbardziej poszkodowanym w wyniku epidemii: zakażonym, przeżywającym kwarantannę, tracącym pracę i źródło utrzymania, ogarniętym lękiem o przyszłość swoją i swoich najbliższych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.