Reklama

Bezrobocie w Mielcu spada. Kto chce, ten pracuje

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: PUP w Mielcu

Bezrobocie w Mielcu spada. Kto chce, ten pracuje - Zdjęcie główne

Optymistyczne dane z Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu | foto PUP w Mielcu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Obecnie bez pracy w powiecie mieleckim pozostaje około 3200 osób. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy liczba zarejestrowanych zmniejszyła się o prawie 650 osób, a stopa bezrobocia spadła o jeden punkt procentowy i na koniec czerwca wyniosła tylko 4,8%. Plasuje to powiat mielecki na pierwszym miejscu wśród powiatów ziemskich województwa podkarpackiego.

Powiatowy Urząd Pracy w Mielcu podsumował wyniki swoich działań w I półroczu 2021 roku. Na wsparcie pracodawców w związku z pandemią COVID-19 przeznaczono w tym roku ponad 9,6 miliona złotych, na aktywizację zawodową osób bezrobotnych przekazano kwotę 8,7 miliona złotych, a na wypłatę zasiłków dla osób wydatkowano około 5,5 miliona złotych. Łącznie ze staży, bonów, prac interwencyjnych, robót publicznych, dotacji na założenie własnej firmy oraz dofinansowanych miejsc pracy skorzystało w tym roku ponad 1050 osób.

To pracownicy wybierają pracę

- Sytuacja na lokalnym rynku pracy po ubiegłorocznych zawirowaniach związanych z pandemią koronawirusa ulega powolnej poprawie. Obecnie bez pracy pozostaje około 3200 osób bezrobotnych. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy liczba zarejestrowanych zmniejszyła się o prawie 650 osób, a stopa bezrobocia spadła o 1 punkt procentowy i na koniec czerwca wyniosła tylko 4,8%. Plasuje to powiat mielecki na 1 miejscu wśród powiatów ziemskich województwa podkarpackiego - przekazuje Grzegorz Durak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu.

- Prowadzimy nie tylko działania skierowane do pracodawców związane ze wsparciem w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, ale przede wszystkim, podobnie jak w latach ubiegłych, realizujemy programy pomocy osobom bezrobotnym. Na uwagę zasługują tutaj duże 4 projekty współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki pozyskaniu tych środków do naszego powiatu trafiło prawie 5 milionów złotych. Z tej kwoty do końca czerwca na aktywizację osób bezrobotnych oraz wsparcie przedsiębiorców przeznaczyliśmy już blisko 4,4 miliona złotych - informuje dyrektor mieleckiego PUP.

Dyrektor PUP w Mielcu wskazywał, że osoby bezrobotne mogły skorzystać między innymi z dotacji na otwarcie własnej firmy, bonów na sfinansowanie zmiany miejsca zamieszkania, szerokiej oferty staży zawodowych oraz miejsc pracy utworzonych dzięki dofinansowaniu z urzędu pracy. Oczywiście największym zainteresowaniem, podobnie jak w latach ubiegłych, cieszyła się możliwość udziału w stażach zawodowych, z których skorzystało ponad 600 osób. Na wypłatę stypendiów stażowych przeznaczono ponad 4 miliony złotych, czyli około 45% wszystkich środków skierowanych na aktywne programy rynku pracy.

Jak dodał dyrektor, bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się również programy dofinansowania kosztów wynagrodzeń wypłacanych zatrudnionym osobom bezrobotnym. Na realizowane w ten sposób prace interwencyjne oraz roboty publiczne przekazano pracodawcom 1,5 miliona złotych, co pozwoliło na objęcie pomocą prawie 300 osób bezrobotnych. Blisko 60 osobom przyznano bezzwrotną dotację na otwarcie własnej firmy, a 16 osób otrzymało bon w kwocie 8 tysięcy złotych w związku ze zmianą miejsca zamieszkania i podjęciem zatrudnienia poza granicami powiatu.

 

Plany na dalszą aktywizację bezrobotnych

 

- Aktualnie złożyliśmy dodatkowe wnioski do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii i zabiegamy o kolejne fundusze na aktywizację zawodową osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, w tym osób długotrwale bezrobotnych, osób w wieku powyżej 50 lat oraz bezrobotnych zamieszkałych na terenach wiejskich. Mam nadzieję, że ministerstwo przychyli się do naszej prośby i otrzymamy ponad 3 miliony złotych. Pozwoliłoby to jeszcze w tym roku na aktywizację zawodową 370 osób bezrobotnych - podsumowuje Grzegorz Durak.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy