Reklama

Będzie upamiętnienie ofiar "akcji Reinhardt" w Mielcu. Ważna inicjatywa IPN w Mielcu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: SzB

Będzie upamiętnienie ofiar "akcji Reinhardt" w Mielcu. Ważna inicjatywa IPN w Mielcu  - Zdjęcie główne

Historyczna brama to byłego obozu pracy przymusowej | foto SzB

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 9 marca w Mielcu zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa, która upamiętni mieszkańców Mielca, ofiary niemieckiej "akcji Reinhardt". IPN podjął inicjatywę wspólnie z władzami miasta Mielec. Tablica zostanie odsłonięta na ścianie kamienicy tuż obok rynku, który był "świadkiem" tragicznych wydarzeń rozgrywających się 80 lat temu.

W tym roku mija okrągła 80. rocznica od słynnej "akcji Reinhardt". Wydarzenia te były szczególnie tragiczne do miejscowych Żydów, których masowo deportowano i skierowano do obozów koncentracyjnych. Historia ta wydarzyła się także w Mielcu. 

Jednym ze świadków tych zdarzeń jest obóz pracy tymczasowej, który znajdował się na terenie zakładów lotniczych - dziś specjalnej strefy ekonomicznej. Po tym mniejscu nie zostało praktycznie nic - poza fragmentem ogrodzenia i oryginalną bramą. Od jakiegoś czasu losem tego obiektu interesuje się rzeszowski IPN, który chce zabezpieczyć to miejsce.

Mało kto pamięta, że na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Euro-Park" Mielec znajduje się szczególna pamiątka po okresie wojny. Jest nim brama i fragment ogrodzenia, które są pozostałością po filii obozu koncentracyjnego w Płaszowie. 

W czasie okupacji hitlerowskiej na polskich ziemiach dochodziło do eksterminacji ludności cywilnej. Nie tylko Żydów, ale także wyznawców innych religii. Na terenie naszego kraju powstało kilka obozów koncentracyjnych. Obozy te miały także "filie". Jedna z nich funkcjonowała w Mielcu. Był to obóz pracy przymusowej. Różne źródła mówią o przebywaniu w obozie grupy ponad tysiąca więźniów, głównie Żydów.

Dyrektor IPN w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko poinformował nas, że "sprawa jest przedmiotem postępowania". Jak się okazuje, historycy IPN z Rzeszowa kilkukrotnie zbadali na miejscu fragment zachowanego ogrodzenia. IPN obiecuje konkretne prace zachowawcze. Zapowiedzieli też odsłonięcie tablicy pamiątkowej - 9 marca - w historyczny dzień, który pamięta "akcję Reinhardt" w Mielcu.

- Zwróciliśmy się od ARP o podjęcie stosownych działań mających na celu ochronę obiektu. Wystąpiliśmy do Prezydenta Mielca o wskazanie działki, na której mogłaby powstać tablica informacyjna. Na potrzeby tych działań przeprowadziliśmy szeroką kwerendę. Zwróciliśmy także uwagę, aby właściciel upamiętnienia znajdującego się przy dawnej bramie wjazdowej na lotnisko podjął się remontu, w czym deklarujemy pomoc merytoryczną. Ponadto mając na względzie potrzebę upamiętnienia ofiar niemieckiej "akcji Reinhardt" wystąpiliśmy z inicjatywą wykonania tablicy pamiątkowej w Mielcu. W sprawie tej podjęliśmy współpracę z Prezydentem Mielca. Jej odsłonięcie nastąpi 9 marca - pisze do redakcji dr Dariusz Iwaneczko.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy