reklama
reklama

Będzie dalsza walka o rondo im Tadeusza Ryczaja?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: SzB

Będzie dalsza walka o rondo im Tadeusza Ryczaja? - Zdjęcie główne

Sprawa będzie mieć swój finał w Sądzie Administracyjnym. | foto SzB

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPo tym jak Wojewoda Podkarpacka Ewa Leniart na początku grudnia unieważniła uchwałę Rady Miasta Mielca z sierpnia 2020 roku, która nadała nazwę Tadeusza Ryczaja jednemu z rond w Mielcu, Radni podczas ostatniej sesji Rady Miasta Mielca we wtorek 29 grudnia zdecydowali się zaskarżyć tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Liczą na uchylenie decyzji Wojewody. Chcą zrealizować swoją uchwałę i uhonorować wieloletniego dyrektora WSK Mielec poprzez nazwanie ronda jego imieniem.
reklama

Podczas ostatniej Sesji Rady Miasta Mielca, radni zdecydowali się zaskarżyć decyzję Wojewody Podkarpackiej. 

W ocenie Wojewody Podkarpackiego, treści zawarte w uzasadnieniu do uchwały i  przedstawione w pismach skierowanych  w toku postępowania nadzorczego przez Gminę Miejską Mielec i Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej, pozostają poza sferą oceny prawnej.

Cytat z pisma Wojewody :….”.pisma skierowane przez Gminę Mielec, Komitet Obywatelski które przedstawiały T. Ryczaja jako wybitnego, wieloletniego dyrektora WSK w Mielcu, który przyczynił się do rozwoju zakładu i miasta w latach swojej działalności….Wojewoda nie podziela w/w stanowisk i uznaje , ze pozostają one poza sferą oceny prawnej badanej uchwały RM w Mielcu…” 

reklama

Tymczasem w orzecznictwie sądów administracyjnych podkreśla się, że: 

- aby daną nazwę uznać za symbolizującą komunizm musi się ona jednoznacznie kojarzyć społeczeństwu z tym systemem. Nie można więc uznać, że społeczny odbiór danej osoby zaprezentowany w przesłanych pismach, a ukazujący osobę Tadeusza Ryczaja jako wybitnego, wieloletniego dyrektora WSK w Mielcu, który przyczynił się do rozwoju zakładu i miasta w latach swojej działalności  pozostaje poza sferą oceny prawnej.

 Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 listopada 2018 r. II OSK 2871/18:

- Nie symbolizują komunizmu osoby lub grupy osób, które pozostawały wprawdzie w różny sposób związane z tym systemem przez działania własne lub będąc wykorzystywane przez ówczesną władzę, lecz w pamięci członków danej społeczności pozostały z powodu swej działalności innego rodzaju.  

reklama

 

Wojewoda Podkarpacki oceniając życiorys Tadeusza Ryczaja  uznała że…” poprzez swoją wieloletnią przynależność i działalność w szeregach PZPR, był współodpowiedzialny za proces formowania i utrwalania władzy ludowej…co za tym idzie symbolizował określony system polityczny

Jak czytamy w Stanowisku Rady Miasta:

- "Stanowisko Wojewody w tym zakresie może budzić wątpliwości, sugeruje bowiem, że samo członkostwo w partiach komunistycznych jest równoznaczne z symbolizowaniem czy propagowaniem idei komunizmu w rozumieniu ustawy dekomunizacyjnej. Potwierdza to fakt, że opinia Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nie zawiera żadnych informacji o jakichkolwiek niechlubnych działaniach Tadeusza Ryczaja w trakcie zajmowania wskazanych stanowisk. Tymczasem ustawodawca nie zakazuje upamiętniania osób „związanych z ustrojem komunistycznym”, które to pojęcie jest znacznie szersze niż samo symbolizowanie lub propa-gowanie komunizmu".

reklama

Sprawa ew. nadania imienia Tadeusza Ryczaja będzie mieć swoj finał w Sądzie Administracyjnym. Interpretacja Sądu w tej sprawie będzie mieć znaczenie kluczowe. 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama