Reklama

Beata Cetnar nie wystartuje w wyborach prezydenckich [NASZ RAPORT]

Opublikowano:
Autor:

Beata Cetnar nie wystartuje w wyborach prezydenckich [NASZ RAPORT] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jedyna kobieta, która miała się ubiegać o urząd prezydenta Mielca, pomimo swojej obietnicy nie zarejestrowała swojego komitetu wyborczego. Beata Cetnar przestraszyła się ... pogróżek. Marzy jednak o zasiadaniu w radzie miejskiej. Do boju o to stanowisko ruszą za to nieustraszeni: Grzegorz Ziomek, Andrzej Skowron, Piotr Wiech, Jan Myśliwiec i Fryderyk Kapinos. Ale i tym kandydatom zastraszanie podobno nie jest obce.

Beata Cetnar mogła być pierwszą w historii mieleckiego samorządu kobietą pełniącą urząd prezydenta Mielca. W sierpniu spontanicznie ogłosiła swój start na Facebooku. Jednak jak się okazuje, pani Beata zrezygnowała z udziału w wyborach. Jak sama przyznaje - przez groźby i zastraszanie, których miała doznać w ostatnich tygodniach. Beata Cetnar nie rezygnuje jednak całkowicie z udziału w wyborach. Chce zostać radną i obecnie prowadzi rozmowy z różnymi komitetami.  Wkrótce ma podjąć decyzję, z jakiego chce startować.

Kandydaci na kandydatów

Na oficjalnej liście zarejestrowanych komitetów lokalnych z Mielca znalazły się dobrze znane organizacje. Komitet Wyborczy "Nasz Mielec" reprezentuje środowisko radnych i przedsiębiorców związanych z wieloletnim prezydentem Mielca, Januszem Chodorowskim. Kandydatem na prezydenta tego komitetu został Piotr Wiech. Kolejna dobrze znana organizacja to Stowarzyszenie "Razem dla Ziemi Mieleckiej", które do wyborów prezydenckich wystawia Jana Myśliwca, dobrze znanego mieszkańcom miasta byłego zastępcę śp. prezydenta Daniela Kozdęby.  Komisarz Wyborczy zarejestrował też Komitet Wyborczy "Nowy Mielec Andrzeja Skowrona", prodziekana Wyższej Szkoły Gospodarki i Zarządzania, który również wystartuje w wyborach na prezydenta. Wiemy też o starcie 35-letniego Grzegorza Ziomka, który na swojej konferencji prasowej zapowiedział start z poparciem partii "KUKIZ15". Co ciekawe, zaraz po konferencji Ziomek jako pierwszy wystartował z kampanią billboardową, ale po kilku dniach reklamy zostały w części zalepione, bo - jak się okazało - Grzegorz Ziomek oficjalnie jeszcze nie jest kandydatem na prezydenta. Państwowa Komisja Wyborcza jeszcze nie opublikowała list kandydatów ogólnopolskich komitetów wyborczych. Oczywistym kandydatem na urząd prezydenta jest Fryderyk Kapinos, który wystartuje z poparciem mieleckiego PiS-u.  Dopóki PKW nie opublikuje listy kandydatów, prawdopodobnie Fryderyk Kapinos nie będzie jeszcze prowadzić oficjalnej kampanii.

Najbardziej zaskakujący jest jeszcze jeden mielecki komitet o nazwie "KWW ZAZNACZ TUTAJ". Komisarz z Tarnobrzega zarejestrował taką nazwę bez problemu. Jednym z liderów  jest Krzysztof Tańcula, który znany jest w mieście z działalności w "Obywatelskim Mielcu". Tańcula stanął na czele ruchu mieszkańców, którzy nie chcieli budowy wieży widokowej z figurą Matki Bożej. Działacze komitetu swoje działanie nazywają "eksperymentem" i odsyłają dziennikarzy na spotkanie 10 września, podczas którego "odkryją karty". 

Barwy kampanii

Przed nami siedem tygodni kampanii wyborczej. Mieleckie komitety właśnie kompletują listy wyborcze i z tego co nam wiadomo, każda z organizacji ma problem z przekonaniem kobiet do startowania w wyborach. Kampania jeszcze na dobre się nie rozkręciła, a już  dostarcza nam emocji. Grzegorz Ziomek w swoim oświadczeniu informuje, że kandydaci do rady miejskiej, jak i osoby związane z partią Kukiz`15 w ostatnich dniach mieli do czynienia z zastraszaniem. Według Ziomka jest to sprawka osób związanych z frakcją rządzącą miastem."Jeżeli sytuacja się powtórzy, to zostaną uruchomione stosowne kroki prawne" - pisze Ziomek i zaznacza, że tego typu działanie to przejaw słabości. Zgodnie z relacjami Ziomka, osoby, które zamierzają startować z jego list, miały do czynienia z groźbą zwolnienia z pracy, a także z groźbą wypowiedzenia umowy dla przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na poparcie osoby Ziomka. Kto i w jaki sposób spowodował wycofanie się z wyborów Beaty Cetnar? Warto przypomnieć, że jeden z internetowych wpisów Beaty Cetnar dotyczył właśnie tej kwestii: "Do wszystkich zaniepokojonych moim ostatnim postem, starających się mnie postraszyć oświadczam, że się nie boję" - pisała w sierpniu. Do tej pory swoich działań kampanijnych nie ujawnił najmocniejszy gracz, czyli lokalne struktury Prawa i Sprawiedliwości. Lokalny PiS czeka na oficjalne ogłoszenie kandydatury Fryderyka Kapinosa i wtedy rozpocznie swoje działania. Sam zainteresowany obecnie pełni funkcję prezydenta Mielca i w swoich wypowiedziach zaznacza, że  dla niego najważniejsze jest bieżące zarządzanie miastem.

118 komitetów

 27 sierpnia Państwowa Komisja Wyborcza zakończyła rejestrację komitetów wyborczych do wyborów zaplanowanych na 21 października 2018 roku. W całym kraju zarejestrowano do tej pory ponad 8 tysięcy komitetów wyborczych. W województwie podkarpackim jest ich dokładnie 500. Jak podkreślają komisarze wyborczy, jest to prawie 30 procent mniejsza liczba komitetów niż podczas poprzednich wyborów samorządowych w 2014 roku. Zgodnie z rozporządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego, wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 21 października, a druga tura zaplanowana jest 4 listopada.

Głosowanie odbędzie się w godzinach od 7 rano do godziny 21. Wraz z ogłoszeniem rozporządzenia ruszyła machina wyborcza. W październikowych wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów, a w przypadku Mielca - prezydenta. Wybierzemy także nowych radnych miejskich i powiatowych oraz radnych wojewódzkich. Zgodnie z oficjalnym kalendarzem wyborczym, do 11 września zostaną powołane terytorialne komisje wyborcze. Kilka dni później, bo do północy 16 września, upłynie termin zgłaszania list kandydatów na radnych, a do 21 września zostanie opublikowana informacja o numerach i granicach obwodów głosowania i siedzibach obwodowych komisji wyborczych. W naszym regionie także zmniejszyła się liczba zarejestrowanych komitetów o 14 procent. W 2014 roku było ich 141, a w tym roku Komisarz Wyborczy w Tarnobrzegu zarejestrował 118 komitetów wyborczych wyborców.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE