Reklama

[AUDIO] Rada Powiatu Mieleckiego odznaczyła Eugeniusza Szyfnera

Opublikowano:
Autor:

[AUDIO] Rada Powiatu Mieleckiego odznaczyła Eugeniusza Szyfnera - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Eugeniusz Szyfner w czasie II wojny światowej uratował życie dziewięciorga Żydów. Po tym, jak odznaczony został przez władze izraelskie i prezydenta RP, nadszedł czas na wyróżnienie o charakterze lokalnym. To wręczyła mu Rada Powiatu Mieleckiego.

Pretekstem do uhonorowania zasłużonego mieszkańca naszego powiatu stały się dwie wyjątkowe okazje: świętowany 6 marca Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata oraz przypadająca na 9 marca 75. rocznica Zagłady Żydów Mieleckich. – To właśnie 75 lat temu Eugeniusz Szyfner, ratując życie Żydów, wykazał się bohaterską i pełną odwagi postawą – mówił na początku sesyjnych obrad we wtorek, 21 lutego, Marek Kamiński, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego.

Do słów uznania dla wojennego bohatera włączył się również Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła. – Jestem dumny z tego, że mamy w swoim powiecie takich ludzi jak Eugeniusz Szyfner. Wierzę, że dzięki swoim dokonaniom na stałe zapisze się on na kartach historii, dając przykład młodszym pokoleniom – powiedział, wręczając pamiątkową statuetkę córkom odznaczonego mężczyzny: Halinie Sypek i Lidii Wiącek.

Bohater obchodzący w tym roku swoje 95. urodziny niestety nie mógł osobiście pojawić się na sesji. – Chciałyśmy oszczędzić ojcu wzruszeń, których w ostatnim czasie, za sprawą kolejnych odznaczeń, miał bardzo wiele. W jego imieniu serdecznie dziękujemy jednak za przyznane przez Państwa wyróżnienie – powiedziała Halina Sypek.

Eugeniusz Szyfner urodził się w 1922 roku w Tarnowie. W okresie wojny, wraz z matką i młodszym rodzeństwem mieszkał w Chorzelowie, pracując na roli, a także dozorując majątek ziemski Karola Stanisława Tarnowskiego. Jako 17-latek stał się świadkiem jednej z pierwszych na Podkarpaciu zbrodni nazistowskich na ludności żydowskiej. To właśnie dzięki bezpośredniemu odczuciu okrutności wojny, młody Szyfner postanowił za wszelką cenę nieść pomoc prześladowanym Żydom. Od marca 1942 roku do sierpnia 1944 roku, ryzykując własne życie, uratował ich łącznie dziewięciu.

Posłuchaj wypowiedzi Haliny Sypek:

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE