Reklama

ASF w powiecie mieleckim. Zlikwidowano już 195 gospodarstw

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas sesji Rady Powiatu, w poniedziałek, 27 września, dyskutowano o rozprzestrzeniającym się w powiecie mieleckim ASF. Na 54 ogniska choroby występujące obecnie na Podkarpaciu, aż 51 dotyczy powiatu mieleckiego.

Wirus ten stanowi ogromne zagrożenie dla lokalnych producentów trzody chlewnej i zakładów przetwórstwa mięsnego.  Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w gminach: Wadowice Górne, Czermin, Mielec i Przecław.

- Spodziewaliśmy się przeniesienia choroby, jednak nie spodziewaliśmy się że uderzy z taką siłą, przyniesie tyle strat, tyle problemów, że wymagać będzie stosowania nadzwyczajnych środków – powiedział podczas poniedziałkowej sesji Mirosław Welz, Główny Lekarz Weterynarii.

Padłych dzików – będących najczęstszym wirusem wektora w Polsce – poszukiwano w lasach już w lipcu. Wykazano wówczas obecność 11 padłych zwierząt. Terenowe poszukiwania prowadzone były także przy wsparciu psów tropiących oraz kół łowieckich zaangażowanych w odstrzał sanitarny. Wprowadzono do użycia aplikację pozwalającą myśliwym na rejestrowanie odnalezionej padłej zwierzyny, a producentów trzody chlewnej szkolono w zakresie bioasekuracji.

Rozpoczęto też budowę grodzeń na granicy z Małopolską, a kolejna tego rodzaju zapora pojawi się już wkrótce u styku z województwem świętokrzyskim.

– W ten sposób przetniemy szlaki migracyjne dzików, tak, by kolejne zakażone osobniki nie dotarły do nas ze wschodu – podkreślał GLW.

O działaniach podjętych na rzecz walki z zarazą opowiedział także starosta mielecki Stanisław Lonczak, akcentując w szczególności rolę oprysków wykonywanych wzdłuż nasypów kolejowych linii LHS od Zadusznik do miejscowości Krzątka, ostatnio we współpracy z powiatami: tarnobrzeskim i kolbuszowskim.

– Te działania przynoszą założone skutki i są realnym wsparciem w walce z wirusem. Podczas inspekcji odnajdujemy ślady zwierzyny cofającej się od opryskanych wałów – zaznaczył.

167 gospodarstw

Elementem walki z zarazą stał się także prewencyjny ubój świń z gospodarstw znajdujących się w niewielkich odległościach od potwierdzonych ognisk ASF.

– Właściwie przez ostatnie dwa tygodnie, od rana do wieczora, prowadziliśmy intensywne działania mające na celu stworzenie w powiecie stref buforowych. Tam, gdzie występowało zagrożenie, dokonywaliśmy uboju prewencyjnego – mówił Piotr Chrabąszcz, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mielcu.

W powiecie mieleckim uśmiercono 8717 świń w 195 gospodarstwach (w tym 51 gospodarstw z ASF, w których uśmiercono 3300 szt); dane do dnia 28.09.2021 r.)

- W wielu przypadkach, po uboju prewencyjnym, w badaniach stwierdzono obecność wirusa. To dowodzi, że działania przynoszą skutek i pozwalają w porę zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby – zaznaczała Renata Kondrat, Zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, dodając, że ubój prewencyjny, w gospodarstwach o specyfice takiej, jak w naszym powiecie, będzie nieunikniony. – To gospodarstwa położone blisko siebie, w niewielkich odległościach, ze średnią i małą obsadą – wyliczała.

 

Wirus ASF jest ogromną tragedią dla lokalnych producentów trzody chlewnej. Wielu z nich, od lat związanych z hodowlą, dziś traci dorobek życia.

– Jestem już trzecim pokoleniem, które w mojej rodzinie prowadzi produkcję trzody chlewnej. Mogę powiedzieć, że to, co dzieje się dziś w powiecie mieleckim, nikomu się nawet nie śniło – mówił, w imieniu podmieleckich rolników Wojciech Naprawa, Przewodniczący Powiatowej Podkarpackiej Izby Rolniczej. – Popularność i duże zagęszczenie gospodarstw w tym terenie wynikała z tego, że trzoda zawsze dawała pewne zyski. Dziś to wielka niewiadoma. Znam rolników, prowadzących zarówno duże i małe gospodarstwa, którzy z dnia na dzień stracili całe stada i dziś nie mają się z czego utrzymać. Wielu z nich, po tym, co się wydarzyło, z pewnością nie powróci już do hodowli – podkreślał.

Pod znakiem zapytania stanęła także dalsza działalność grup producenckich, o czym podczas sesji mówił Leszek Bukowski, Prezes Grupy Producenckiej Tucz-Bor działającej na terenie powiatu od 21 lat. – Dziś wygląda na to, że to nasze ostatnie podrygi – stwierdził, akcentując jednocześnie inny, poważny problem, z jakim mierzą się hodowcy ze stref objętych ASF: niskie ceny skupu tuczników. – Zdarza się, że świnie sprzedajemy w cenie 1,80 zł za kilogram – wyliczał.

Podczas sesji przypomniano, że hodowcy trzody chlewnej z obszarów objętych restrykcjami w związku z ASF mogą ubiegać się o wsparcie. Działa m.in. program realizowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, umożliwiający wyrównanie kwoty dochodu rolników hodowców świń ze sprzedaży ze stref objętych restrykcjami w związku z ASF do ich wartości rynkowej.

 

- Dobrze, że ta pomoc rolnikom jest oferowana, że nastawiona jest w szczególności na odbudowę pogłowia świń. Warto jednak zastanowić się, czy instrumentarium pomocowe zaoferowane rolnikom, w kontekście ich zdolności ekonomicznych, przyniesie założony efekt. Czy może należałoby przedefiniować niektóre formy wsparcia, tak, żeby rolnikom dać pewność, iż będą mogli powrócić do tego, co potrafią robić najlepiej? Myślę tu o działaniach, którymi polski rząd osłaniał polskich przedsiębiorców, o zastosowanych tarczach antykryzysowych. Taka forma wsparcia mogłaby przywrócić naszym hodowlom trzody chlewnej dawną świetność, pozwolić nie tylko na samowystarczalność i niezależność, ale również – na zysk, jaki jeszcze nie dawno generował eksport polskiej produkcji poza granice kraju – proponował Andrzej Chrabąszcz, Członek Zarządu Powiatu Mieleckiego.

O działaniach podjętych z myślą o hodowcach trzody chlewnej mówili również obecni na sesji i zaangażowali w walkę z ASF posłowie: Krystyna Skowrońska i Fryderyk Kapinos.

 

Głos starosty

– Mielecka wieś walczy obecnie z dużym dramatem. Cieszę się, że padło tu dziś wiele propozycji pomocy dla rolników; że podejmowane są działania ukierunkowane nie tylko na rzecz zwalczenia ognisk, ale również późniejszej odbudowy gospodarstw rolnych - podziękował na koniec debaty starosta Stanisław Lonczak.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy