Reklama

Artur Kielak gwiazda akrobacji lotniczej w Mielcu! [VIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Artur Kielak gwiazda akrobacji lotniczej w Mielcu! [VIDEO]  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już od dziecka marzył o lataniu. Godzinami potrafił wpatrywać się w pas startowy w Mińsku Mazowieckim, z którego pochodzi. Swoje podniebne marzenia zaczął realizować już jako szesnastolatek w Aeroklubie Podkarpackim.

Kształcił się w kraju i zagranicą. Lotnicza pasja dała mu nie tylko zawód, ale również wiele tytułów i zwycięstw w dziedzinie akrobacji. Zawsze z sentymentem wraca na Podkarpacie i zawsze jego występy kończą się ogromnym zachwytem i aplauzem publiczności. Artur Kielak – bo o nim mowa po raz kolejny wystąpi przed podkarpacką publicznością podczas IV Podkarpackich Pokazach Lotniczych.

Zobacz pokaz Artura Kielaka z 2015 roku z Mielca:

Na co dzień kapitan Boeingów 737-800 w jednej z największych linii lotniczych na świecie Ryanair, wcześniej latał również dla Centralwings, pilot wyczynowych samolotów akrobacyjnych takich jak: Sbach 300, Extra 300, oraz Zlín Z-50. Członek Aeroklubu Śląskiego. Założyciel i członek Extreme Unlimited Aerobatic Team. W przeszłości pracował także jako instruktor samolotowy oraz pilot korporacyjny. Zajmował się przebazowaniami samolotów jednosilnikowych nad dużymi zbiornikami wodnymi, m.in. nad Oceanem Atlantyckim.

„W Katowicach wyszkoliłem się w akrobacji podstawowej, średniej i rozpocząłem akrobację wyższą. Kolejno latałem na Zlinach 526F i AFS by pamiętnego 15 maja 2005 roku, zasiąść za sterami Zlina 50LS – SP-AUD. Dalsze swoje szkolenie, jako zawodnika w akrobacji wyższej i wyczynowej, postanowiłem związać z Aeroklubem Radomskim i skorzystać z ogromnego doświadczenia zawodniczego, wielokrotnego Mistrza Polski w Akrobacji Samolotowej  Roberta Kowalika oraz wicemistrza Ireneusza Jesionka. W Radomiu latałem na Extrze 300L. W okresie od sierpnia 2007 roku do maja 2009 roku latałem w Grupie Akrobacyjnej Żelazny na Zlin 526F, Zlin 526AFS, Zlin 50. W Hiszpanii jestem członkiem Aeroklubu Barcelona, w którym latałem na CAP-10 oraz Zlinie 50, aby wreszcie usiąść za sterami jednomiejscowej wersji Extry 300S.
W roku 2010 zacząłem latać Extrami 330 LC”

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE