Reklama

Andrzej prawdę powie

Opublikowano:
Autor:

Andrzej prawdę powie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czas płynie nieubłaganie, niedawno odwiedzaliśmy bliskich zmarłych na cmentarzach, a już na wystawach sklepowych panuje klimat typowo świąteczny. Ale zanim choinki i kolędy to jeszcze czekają nas andrzejkowe ostatki.

Pierwsze wzmianki o obrządkach andrzejkowych w Polsce zostały znalezione już w XVI wieku. Marcin Bielski opisał to święto w jednym ze swoich dzieł pt. "Komedyja Justyna i Konstancyjej". Jednak historia andrzejek rozpoczęła się znacznie wcześniej, bo najprawdopodobniej już w starożytnej Grecji. Grecy chcąc poznać, co jest im pisane w przyszłości, korzystali z pomocy dusz zmarłych, które obdarowywały ich proroczymi snami.

 

 
Wosk lejemy wcześniej

Andrzejki dla wielu z nas są dobrą okazją, aby wyjść ze znajomymi i trochę potańczyć. To właśnie wtedy kluby organizują potańcówki dla wszystkich chętnych. To ostatni moment, aby się wyszaleć, bo już 1 grudnia w kościele rozpoczyna się czas adwentu. Jak wiemy w tym okresie zabaw hucznych nie urządzamy. Andrzejki zawsze wypadają 30 listopada, to wtedy swoje imieniny obchodzą Andrzeje.

Często zorganizowanym imprezom towarzyszą dodatkowe atrakcje w formie wróżb. Jednak je należy wykonywać w wigilię świętego Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada.

 
Wróżby andrzejkowe:

- Lanie wosku - to najpopularniejsza wróżba. Rozpuszczony wosk należy przelać przez klucz do zimnej wody. Powstały w ten sposób kształt miał być znakiem tego, co czeka nas w nadchodzącym roku.

- Wyścig butów - buty wszystkich uczestników imprezy, ustawiamy jeden za drugim po całej długości pokoju, aż dotrzemy do drzwi. Osoba, której but jako pierwszy przekroczy próg pomieszczenia, jako pierwsza weźmie ślub.

- Kolejnym nieodłącznym elementem wieczoru wróżb jest (i było) wróżenie z kart. As kier oznacza spokojny i ciepły dom. As karo zapowiada dobrą wiadomość w sprawach miłości. As trefl mówi, że można spodziewać się niespodzianki w miłości. As pik zapowiada partnera władczego i solidnego.

- Strona, od której zaszczekał pies, miała być tą, z której nadejdzie przyszły oblubieniec.

- Wróżenie ze skórki jabłka – panna obiera jabłko tak, by skórka była jak najdłuższa; następnie rzuca ją za plecy przez lewe ramię. Litera, w jaką ułoży się skórka, będzie pierwszą literą imienia jej narzeczonego.

- Pomyśl sobie życzenie i zapal dwie zapałki. Trzymaj je płonącymi łebkami do góry. Jeżeli zapałki będą palić się "ku sobie", życzenie się spełni w ciągu roku, a jeśli nie - będziesz musiała dłużej poczekać na jego realizację.

- Na własnym włosie odmierz palcami kolejne litery alfabetu. Jeśli włos jest długi, trzeba powtórzyć liczenie aż do skutku. Litera, która wypadnie na końcu włosa, to inicjał imienia lub nazwiska przyszłego partnera.

- Wróżb andrzejkowych z obrączkami jest kilka. Wkładamy obrączkę na sznureczku do szklanki. Odliczamy, ile razy pierścionek uderzy o ścianki naczynia. Przestajemy, kiedy obrączka uspokoi się. Wynik to wiek, w jakim wyjdziemy za mąż.

 

Wkładamy obrączkę do szklanki i zadajemy pytanie, jak będzie miał na imię ten jedyny. Powtarzamy litery alfabetu tak długo, aż pierścionek przestanie uderzać o ścianki naczynia. Litera, na której skończymy, będzie pierwszą literą imienia ukochanego.

 

Zawieszamy obrączkę na sznureczku, który potem trzymamy między kciukiem a palcem wskazującym lewej dłoni. Jeśli obrączka będzie się ruszać ruchem okrężnym – urodzisz córeczkę, jeśli wahadłowym – chłopca.

- Karteczki z imionami - tuż przed snem na karteczkach zapisujemy imiona znanych nam chłopaków/dziewczyn i wkładamy wszystkie pod poduszkę. Rano, tuż po przebudzeniu, wyjmujemy jedną kartkę spod poduszki. Imię, które wylosowaliśmy, okaże się dla nas bliższe.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE