Reklama

Amazonki są wśród nas [REPORTAŻ]

Opublikowano:
Autor:

Amazonki są wśród nas [REPORTAŻ]   - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dla kobiet zawsze bardzo ważna jest współpraca w grupie, szczególnie w trudnych momentach życia. A do takich z pewnością należy czas zmagania się z chorobą nowotworową. Przykład innych kobiet, możliwość zobaczenia na własne oczy, że choroba może się skończyć dobrze, okazja do spotkania się i choćby porozmawiania o codziennych, błahych sprawach, chwila zapomnienia - to tylko nieliczne powody, dla których warto zajrzeć na spotkanie Stowarzyszenia "Amazonki".

Jak mówi prezes Stowarzyszenia, Maria Maciąg, taka forma wsparcia jest niezwykle ważna podczas choroby.

- W chwili obecnej zrzeszamy 38 kobiet przed i po chorobie nowotworowej piersi. Zapraszamy do nas kobiety potrzebujące pomocy i rehabilitacji psychofizycznej. Stowarzyszenie ma na celu głównie zrzeszanie kobiet doświadczających choroby nowotworowej piersi, udzielanie im wsparcia psychicznego, wzajemną pomoc, zwiększanie samodzielności poprzez rehabilitację, wyrównywanie szans życiowych osób niepełnosprawnych i podejmowanie różnorodnej działalności tak, aby te zadania najlepiej spełnić. Stowarzyszenie ma również na celu promocję zdrowia, profilaktykę zdrowotną oraz informowanie społeczeństwa o profilaktyce chorób nowotworowych, a także szerzenie idei ich wczesnego wykrycia, prowadzenie spotkań ze specjalistami na temat chorób nowotworowych, leczenia i rehabilitacji, wymianę doświadczeń z innymi klubami amazonek, pozyskiwanie sponsorów. Stowarzyszenie postawiło sobie za cel dotrzeć do wszystkich kobiet dotkniętych chorobą nowotworową, podać im pomocną dłoń, bazując na własnych doświadczeniach i wyrwać je z głębokiej psychozy, rozpaczy z okaleczenia i zamknięcia się w domach.

Spotkania są dla kobiet walczących z chorobą nowotworową okazją, żeby zrobić sobie makijaż, wyjść  z domu i spotkać się z kobietami, które przeszły to samo. Niestety, wiele z nich wstydzi się lub boi przyznać, że mają nowotwór piersi. A taki kontakt może być bezcenny, zwłaszcza że walka z chorobą jest nieraz długa i niełatwa, a do tego dochodzi późniejsza rehabilitacja i potrzeba wsparcia psychologicznego.

-  Bardzo istotną rolą dla nas jest integracja, dlatego organizujemy różne spotkania integracyjne z innymi klubami - mówi Maria Maciąg. 

- Staramy się o dofinansowania z różnych instytucji, szukamy sponsorów  i darczyńców 1%, za który szczerze dziękujemy. Z uzyskanych pieniędzy organizujemy warsztaty wyjazdowe, spotkania ze specjalistami, turnusy rehabilitacyjne i kursy. W tym roku, w czerwcu, wzięliśmy udział w warsztatach psychologiczno-rehabilitacyjnych w Szczawnicy, współfinansowanych przez Prezydenta Miasta Mielca, Urząd Gminy Mielec oraz Burmistrza Radomyśla Wielkiego. Darowiznę ofiarowali nam również Geyer&Hosaja, Zakłady Lotnicze i Autopart. Dzięki Zarządowi Powiatu Mieleckiego i wójtowi gminy Borowa, mogłyśmy w październiku brać udział w warsztatach edukacyjno-psychologicznych na wyjeździe w Częstochowie i Wrocławiu. W październiku organizujemy pielgrzymkę do Częstochowy na coroczny, ogólnopolski zjazd amazonek z kraju i zagranicy. Dla kobiet takie wyjazdy są niezwykle ważne, by wyrwać się z codzienności i nieustannego rozmyślania o chorobie - powiedziała Maria Maciąg.

Rehabilitacja fizyczna i psychologiczna amazonek prowadzona jest w Mieleckim Studium Muzycznym na ul. Kościuszki 7, pod nadzorem specjalistów. Spotkania odbywają się w każdy czwartek o godz. 17.00, a w każdą sobotę o godz. 12.00 amazonki mogą za niewielką opłatą korzystać z basenu na pływalni rekreacyjnej MOSiR.

 

Stowarzyszenie Amazonek Powiatu Mieleckiego jest organizacją pozarządową. Zarejestrowane zostało w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie 24 czerwca 1999 r., chociaż jako Klub Amazonek działał już od roku 1994 przy Fundacji S.O.S. Życie. Od marca 2000 r. Stowarzyszenie jest członkiem Federacji Stowarzyszeń Amazonka, która działa pod patronatem Polskiego Komitetu Zwalczania Raka, jest także członkiem Unii Podkarpackiej. 21 czerwca 2004 r. Stowarzyszenie Amazonek Powiatu Mieleckiego postanowieniem Sądu Rejonowego w Rzeszowie otrzymało status organizacji pożytku publicznego, dzięki czemu może starać się o 1% podatku dochodowego.

 

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce.
Ryzyko nowotworu zwiększa się wraz z wiekiem. Najczęściej zachorowania na nowotwory piersi pojawiają się u kobiet pomiędzy 45 a 69 rokiem życia.
Czynniki ryzyka:
- wiek powyżej 35 lat,
- urodzenie dziecka po 30 roku życia,
- przyjmowanie środków hormonalnych ponad 8 lat,
- wczesna pierwsza miesiączka,
- późne klimakterium.
Na jeden nowotwór złośliwy przypada 10 łagodnych.
Mammografia daje 90% pewności wykrycia nowotworu.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE