Reklama

Reklama

95 tysięcy zgonów tylko do końca marca. Czarne scenariusze koronawirusa

Opublikowano: 9 grudnia 2020 06:25
Autor: | Zdjęcie: Fot.Archiwum

95 tysięcy zgonów tylko  do końca marca. Czarne scenariusze koronawirusa - Zdjęcie główne

Przy rygorystycznym noszeniu przez społeczeństwo maseczek ochronnych liczba zgonów z powodu COVID-19 będzie najmniejsza. | foto Fot.Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do tej pory w Polsce z powodu COVID-19 zmarło 20 592 osoby. W powiecie mieleckim 98. Według najnowszej prognozy amerykańskiego Instytutu Pomiarów i Oceny Stanu Zdrowia na koniec marca 2021 roku liczba ta może sięgnąć 95 tysięcy. Czy jest to realne? Jak mogą wyglądać następne miesiące epidemii COVID-19 w Polsce.

Działający przy Uniwersytecie Waszyngtońskim Instytut Pomiarów i Oceny Stanu Zdrowia zajmuje się m.in. prognozowaniem przebiegu epidemii w różnych krajach świata.  Swoje oceny opiera na matematycznych modelach, które  pokazują, jak będzie się  rozwijała sytuacja w ciągu najbliższych czterech miesięcy, biorąc pod uwagę wszystko to  co działo się do tej pory.

Najnowszy model, który obejmuje okres do końca marca 2021 roku  uwzględnia cztery warianty: przy stanie obecnym, przy łagodzeniu obostrzeń, przy powszechnym (sięgającym 95 proc.) noszeniu maseczek,  przy szybkim wprowadzeniu szczepionek.

Prognoza dla Polski. Ile osób umrze  jeszcze na COVID-19

Według scenariusza zakładającego rozwój epidemii przy aktualnym stanie obostrzeń do końca marca 2021 z powodu COVID-19 umrze w Polsce około  55 tys. osób. Przy łagodzeniu aktualnych obostrzeń, i to jest najczarniejszy scenariusz, liczba ta rośnie aż do 95 tys. osób.

Wprowadzenie szczepionek na COVID-19 w okresie do marca 2021 roku nie da zbyt wielkich efektów. Prognozowane zgony zmniejszą się do 54,5 tys.  osób.  Najlepsze sytuacja będzie kiedy społeczeństwo będzie rygorystycznie przestrzegało zasad noszenia maseczek ochronnych. Jeśli będzie to robiło 95 proc. społeczeństwa to liczba zgonów wyniesie niecałe 48 tys. osób.

W pierwszych dniach grudnia umierało średnio dziennie 430 osób

Gdybyśmy się przyjrzeli liczbie zgonów z powodu COVID-19 w Polsce w pierwszych dni grudnia to wyglądała ona następująco: 1 grudnia – 449 osób, 2 grudnia – 609, 3 grudnia – 620, 4 grudnia- 525, 5 grudnia – 508, 6 grudnia – 228, 7 grudnia – 92, 8 grudnia - 411. Daje to średnio 430 zgonów dziennie.

Gdyśmy też przyjęli, że taka wysoka średnia zgonów utrzyma się do końca marca 2021 roku to na COVID-19 umrze w Polsce 69 tys. osób. Do obecnych 20,5 tys. należałoby dodać 48,5 tys. co daje właśnie 69 tys. osób.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.