Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą, którą w intencji poległych podczas II wojny światowej, a zwłaszcza żołnierzy z terenu gminy, celebrował ks. Wiesław Konior. Po nabożeństwie zgromadzeni złożyli kwiaty pod pomnikiem gen. Sikorskiego. Był to symboliczny hołd dla wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę, poświęcając swoje zdrowie i życie na frontach wojennych.
Przegląd pieśni żołnierskich i partyzanckich był centralnym punktem obchodów. Uczniowie z pięciu szkół podstawowych gminy pięknie zaprezentowali przygotowane przez siebie utwory, nawiązując do tematyki II wojny światowej zarówno repertuarem, jak i strojami. Ta forma upamiętnienia organizowana jest od kilku lat, a jej celem jest kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży oraz przekazywanie wiedzy o wydarzeniach związanych z wojną, okupacją niemiecką i sowiecką.
Jury w składzie: Julia Maziarz, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza w Mielcu i licencjatka filmoznawstwa na UJ w Krakowie, Monika Wilczyńska-Latała, licencjatka kulturoznawstwa UMCS w Lublinie oraz Michał Wieczerzak, student Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie, miało trudne zadanie wyboru najlepszych występów. Spośród licznych solowych i grupowych prezentacji jury wytypowało do Nagrody Specjalnej Julię Krakowską z Zespołu Szkół w Jaślanach w kategorii solistów oraz klasę III z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tuszowie Narodowym w kategorii klas/grup.
Nagrody laureatom wręczyli wójt gminy Andrzej Głaz oraz sekretarz Renata Paterak, gratulując wszystkim uczestnikom wspaniałych występów.
Organizatorami tego patriotycznego wydarzenia byli Gminna Biblioteka Publiczna w Tuszowie Narodowym, Gminny Ośrodek Kultury w Grochowem, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Tuszowie Narodowym oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne im. gen. Sikorskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.