Reklama

80 lat temu w Mielcu

Opublikowano:
Autor:

80 lat temu w Mielcu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 1937 rok. Rozpoczyna się w Mielcu budowa Państwowych Zakładów Lotniczych – Wytwórni Płatowców nr 2. A to w ramach największego przedsięwzięcia ekonomicznego II Rzeczpospolitej - Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Plany rozwoju przemysłu w Polsce w latach 30. ubiegłego wieku były bardzo ambitne. Inwestycje z tym związane miały obejmować całą Polskę. Jednak ze względu na niewielkie korzyści z ich rozproszenia i ograniczenia finansowe plan został zmodyfikowany. 5 lutego 1937 roku Eugeniusz Kwiatkowski przedstawił w Sejmie swoją koncepcję budowy trójkąta bezpieczeństwa na południu Polski, wnioskując jednocześnie o powiększenie przeznaczonego na ten cel kapitału. Dzień to historyczny, bo uznany za narodziny idei Centralnego Okręgu Przemysłowego w Polsce.

W skład COP-u wejść miały cztery województwa: kieleckie, lubelskie, krakowskie i lwowskie, czyli tereny nierozwinięte gospodarczo, przeludnione i z ogromnym bezrobociem. Celem Kwiatkowskiego było, jak sam to określił, „zwiększenie tempa rozwoju gospodarczego i społecznego kraju, wzrost miejsc pracy, modernizacje i unowocześnienie polskich sił zbrojnych”.

Przez dwa lata, 1937 – 1939, na południu Polski powstały fabryki między innymi w Stalowej Woli, w Rzeszowie, w Dębicy, w Sanoku, w Nowej Dębie i oczywiście w Mielcu.

Lotnictwo numer jeden

Plan budowy wytwórni lotniczej w Mielcu sięga 1936 roku. Dwa lata później, 1 września, ruszyła budowa, a już na wiosnę następnego roku z zakładu wyleciał pierwszy samolot PZL37 Łoś. W tym czasie powstało osiedle mieszkaniowe dla pracowników oraz domy jednorodzinne dla kadry kierowniczej. Pojawiły się nowe ulice.

Kiedy okupant zajął fabrykę, remontowane były w niej niemieckie bombowce, produkcja polskich samolotów została zatrzymana. Do tego czasu jednak powstało sześć łosiów. W planach była też budowa bombowca rozpoznawczego PZL-46 Sum.

Po wojnie zakład zmienił nazwę na Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego – Przedsiębiorstwo Państwowe Wyodrębnione, Zakład nr 1 w Mielcu, następnie na Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL -Mielec”.

Wielkie obchody
Końcem 2015 roku w Mielcu prezydent Daniel Kozdęba otworzył nową ulicę w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Oddanie do użytku ulicy COP-u wiązało się m.in. z realizacją kolejnego etapu projektu związanego z budową inkubatora przedsiębiorczości. Ponadto dzięki niej transport samochodowy z północnego obszaru przemysłowego SSE skierowany został na obwodnicę Mielca. Ulica umożliwia również jazdę wokół strefy ekonomicznej. Nazwa ulicy wpisała się w tradycje lotnicze miasta, tym bardziej że w tym roku mija równo 80 lat od momentu powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego.

5 lutego to pierwsza ważna data w historii naszego miasta, bo zdecydowała o budowie zakładu na szczeblu państwowym. Natomiast same obchody rocznicowe w Mielcu zaplanowane są na lato. W dniach 10-13 sierpnia odbędzie się XIX Europejski Zlot AN-2 2017 Mielec - światowa kolebka AN-2.
Będzie to jedna z imprez towarzyszących obchodom 80-lecia powstania COP-u w Mielcu.

Więcej w 6 numerze Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE